Obama prosazuje podporu malých podniků klíčových pro zaměstnanost

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama dnes v politicky významném severovýchodním státě New Hampshire prosazoval svůj návrh využít 30 miliard dolarů (zhruba 558 miliard Kč) z programu sanace finančního sektoru (TARP) k podpoře půjček pro malé podniky.

Zprávy agentury AP však naznačují, že mu šlo hlavně o snahu politicky podpořit svou stranu po debaklu demokratů v sousedním státě Massachusetts.
Obama se o plánu podpory malých podniků zmínil minulý týden ve zprávě o stavu unie jako o zásadním programu na podporu zaměstnanosti. Prezident chce podpořit zaměstnanost v malých podnicích, které představují klíčovou část ekonomiky Spojených států.
"Pracovní místa budou v roce 2010 naší prioritou číslo jedna. A začneme tam, kde většina nových míst vzniká - u malých podniků. Měli bychom jim usnadnit otevírat dveře, rozšiřovat aktivity a najímat více pracovníků," uvádí se ve výňatcích z Obamova projevu, které zveřejnil Bílý dům. Obama pak měl s vybranými občany státu schůzku na radnici města Nashua, kde ostře kritizoval republikány a zároveň je vyzýval k nadstranické spolupráci.
Obama učinil letos ze zvyšování počtu pracovních míst svou nejnaléhavější prioritu. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala v prosinci na listopadových deseti procentech a od podzimu se pohybuje na nejvyšších úrovních za více než čtvrt století.


Kritici poukazují na to, že Obama i v situaci rekordních rozpočtových deficitů plýtvá penězi, které měly jít na snížení státního dluhu, na programy, které se ukazují většinou jako neefektivní. Bílý dům předpovídá pro tento fiskální rok rekordní schodek 1,56 bilionu dolarů, což je 10,6 procenta HDP, nejvíce od druhé světové války.


"Stalo se z toho prasátko, které jen zvyšuje náš dluh a zatěžuje naše děti," řekl dnes o snahách recyklovat peníze z TARP republikánský senátor za New Hampshire Judd Gregg v debatě o Obamově rozpočtovém plánu na finančním výboru Senátu. Připomněl, že podle předloni schváleného zákona o TARP musí peníze, které v programu zbudou, jít výlučně na snížení deficitu. Obama proto musí žádat Kongres, aby schválil zákon, který schválí převod těchto peněz do fondu na podporu malých podniků.


Mezi občany New Hamsphire Obama varoval před astronomickými rozpočtovými deficity, které sám navrhuje, a řekl, že by mohly mít okamžitý dopad. "Tyto deficity nezatíží jen naše děti a vnuky - mohly by poškodit naše trhy, zvýšit úrokové sazby a ohrozit ekonomické oživení právě teď," řekl Obama podle agentury Reuters.
Do programu podpory malých podniků by měly být zapojeny menší místní banky, které budou moci získat za výhodných podmínek peníze na půjčky. Bude se to týkat asi 8000 bank, která mají aktiva do deseti miliard dolarů.

Zdroje: ČTK