Smog na severovýchodě Česka opět omezuje výrobu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nečistot v ovzduší Moravskoslezského kraje ve čtvrtek přibylo natolik, že byla vyhlášena smogová regulace. Tu v 10:10 vyhlásili meteorologové pro Ostravsko a Karvinsko a od poledních hodin platí i pro Třinecko.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Signál regulace vyhlásilo krátce po poledni také město Český Těšín. Největší znečišťovatelé musí omezovat výrobu, staří lidé a děti by měli omezit pobyt venku. 

Signál regulace vyhlašují meteorologové, když na některé z měřících stanic překročí čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. To se stalo nejdříve v Karviné a pak i v Třinci. "Předpokládáme, že to poroste i na dalších stanicích," řekla Eva Auxtová z ČHMÚ. Situace se podle ní zlepší možná o víkendu. "Do pátku určitě žádné výrazné zlepšení nečekáme," řekla Auxtová. 

Na většině stanic více než dvojnásobek limitu

Povolený denní limit prašného aerosolu je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na 14 z 16 měřících stanic v kraji je nyní překročen více než dvakrát. V Karviné, kde je situace momentálně nejhorší, byla dopoledne hodinová koncentrace polétavého prachu 356 mikrogramů.

Denní koncentrace tam v 11:00 stoupla na 166 mikrogramů. Jedinými dvěma stanicemi, kde se čtyřiadvacetihodinové koncentrace zatím drží pod dvojnásobkem povolené hranice, jsou Opava a Studénka na Novojičínsku.

Tagy: Ostrava omezení regulace smog

Zdroje: ČTK