Slovensko před volbami: Korupce vyplouvá na povrch

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dva týdny před volbami na Slovensku se na internetu objevily videonahrávky ze setkání šéfa vládní strany Svoboda a solidarita (SaS) Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Oba spolu hovořili o politickém zákulisí včetně volby generálního prokurátora, kvůli které se dosluhující vládní koalice málem rozpadla už krátce po svém nástupu do úřadu v roce 2010.

Kromě těchto nahrávek zaměstnává slovenské politiky v předvolební kampani zejména zveřejnění informací o obří korupci v politice před zhruba šesti lety, na kterou poukázaly informace rovněž dostupné na internetu.

Úniku sedmi krátkých videozáznamů pocházejících patrně z jedné schůzky Sulíka s Kočnerem předcházelo už v lednu zveřejnění dokumentu pod názvem Sasanka s přepisy sms-zpráv, které si politik s podnikatelem posílali.

Předseda liberálů podle zveřejněných nahrávek říkal Kočnerovi, že byl osloven ohledně možnosti výměny premiérky Ivety Radičové, kterou by nahradil její stranický kolega a ministr financí Ivan Mikloš. K tomu ale nedošlo. Sulík, jenž byl v době pořízení nahrávek předsedou parlamentu, se s podnikatelem bavil rovněž o volbě šéfa prokuratury, při které koalice v prvních kolech tajného hlasování poslanců nedokázala prosadit svého kandidáta.

Z rozhovoru vyplývá, že několik koaličních zákonodárců prý dostalo nabídku vysokého úplatku, pokud podpoří opozičního kandidáta Dobroslava Trnku. Ten ve volbě málem uspěl: ke zvolení mu chyběl jediný hlas. Premiérka Radičová přitom dopředu varovala, že v případě Trnkova úspěchu složí funkci, což by vedlo k pádu celé vlády.

Bylo to mé soukromé video

"Šlo o soukromý rozhovor v domě pana Kočnera a toto video bylo natočeno ilegálně bez mého vědomí. Nejednal jsem se zlým úmyslem, ale uvědomuji si, že setkávat se s ním bylo velkou chybou," reagoval na nahrávky Sulík. Už po zveřejnění přepisů sms zpráv nepopřel, že s Kočnerem komunikoval. 
Zatím není jasné, kdo za videozáznamem stojí. Podnikatel podle médií tvrdil, že si schůzku se Sulíkem nenahrával.

Kočner se stal na Slovensku známý ve druhé polovině 90. let, kdy se kvůli sporu s tehdejším spolumajitelem soukromé televize Markíza Pavolem Ruskem neúspěšně pokusil s pomocí pracovníků bezpečnostní služby ovládnout nejsledovanější slovenskou televizní stanici. Jeho jméno se objevilo také na seznamu údajných členů podsvětí, který prý vypracovala policie.

Ohlasy podvodů

Sulíkova SaS stála za loňským pádem vlády a vypsáním předčasných parlamentních voleb, které se uskuteční 10. března. Liberálové odmítli v parlamentu podpořit posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny navzdory tomu, že vláda toto hlasování spojila s vyslovením důvěry. Sněmovna napodruhé eurofond podpořila díky hlasům opozičních sociálních demokratů, kteří tak udělali po dohodě politických stran o zkrácení volebního období.

Mnohem větší ohlas než zveřejnění záznamů o komunikaci Sulíka s Kočnerem vyvolaly na Slovensku dokumenty poukazující na rozsáhlou politickou korupci v letech 2005 a 2006. Materiál s názvem Gorila údajně vypracovala tajná služba. Obsahuje zatím nepotvrzené informace o podplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta. Dokumenty se objevily na internetu v závěru minulého roku. Informace o korupci v politice se vzápětí staly hlavním tématem předvolební kampaně a motivem pro sérii demonstrací.

Tagy: Slovensko korupce nahrávky

Zdroje: ČTK