Senátoři dali šanci lesním školkám

- Aktuality autor: roj

Senátoři se rozhodli, že se nebudou zabývat poslaneckou novelou o registraci dětských skupin. Umožnili tak odvrátit hrozbu zániku lesních školek, které nesplňují současné hygienické normy. Nyní novela, podle níž je registrace dětských skupin dobrovolná, zamíří k prezidentu Miloši Zemanovi. 

Senátoři dali příležitost lesním školkám, nyní to záleží na prezidentu (ilustrační snímek)

Senátoři dali příležitost lesním školkám, nyní to záleží na prezidentu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Senátoři se na návrh výboru pro veřejnou správu rozhodli, že se normou nebudou zabývat. Stanovisko podpořilo 47 přítomných členů horní komory, tři byli proti a sedm senátorů se hlasování zdrželo. 

Senátní výbory se k předloze postavily rozdílně. Zdravotnický a sociální výbor ji doporučil schválit ve sněmovním znění, ústavně-právní výbor žádal úpravu. Navrhoval, aby úřad mohl hygienickou výjimku, kterou skupině udělil, zase odebrat, pokud by bylo ohroženo veřejné zdraví. 

Před pozměňovacími návrhy však varovala zpravodajka Daniela Filipiová. Novela by se totiž vrátila do Sněmovny a prodloužil by se legislativní proces. V takovém případě by hrozilo, že skončí lhůta pro registrace dětských skupin podle nynějšího zákona a některá dětská zařízení by zanikla, uvedla. 

Novela mimo jiné zpřesňuje definici dětské skupiny a daňové výhody a umožňuje výjimky z hygienických požadavků. 

Dětská skupina bude zařízením, které umožňuje docházku dětí nejméně v rozsahu šesti hodin denně. Jde o to, aby se pod dětskou skupinu nedostaly třeba hlídací koutky. Výjimky z hygienických požadavků by mohl skupinám do 12 dětí udělit úřad v případě, že nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví. Daňové výhody by se podle úpravy měly vztahovat jen na rodiče, kteří umístí své děti k registrovaným poskytovatelům. 

Novela taky uvádí, že živnostníci nebo firmy, které označí své služby za dětskou skupinu a nebudou registrováni, se dopustí přestupku nebo správního deliktu. 
Zákon o dětských skupinách prosadila Sněmovna definitivně v listopadu. Dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. 

Tagy: Senát ČR Česko domácí české školství Lesní školky

Zdroje: ČTK