Šéf WikiLeaks: Obama špehoval OSN, měl by odstoupit

- Aktuality autor: red

Šéf serveru WikiLeaks Julian Assange míní, že prezident USA Barack Obama by měl podat demisi ze své funkce, pokud schválil pokyn, aby američtí diplomaté sledovali funkcionáře OSN.

Assange to podle agentury AFP prohlásil v rozhovoru pro španělský deník El País. "Celý řetěz vládních činitelů, který o tomto příkazu věděl a potvrdil ho, by měl odstoupit, aby mohly být Spojené státy opět považovány za věrohodný národ," řekl Assange podle uvedeného zdroje. "Příkaz je natolik důležitý, že možná podléhal schválení prezidentem," dodal.

"Obama by měl říct, co všechno ví o tomto nezákonném příkazu. Pokud odmítne odpovědět nebo pokud existuje důkaz, že tuto akci schválil, měl by odstoupit," zdůraznil Assange v onlineovém rozhovoru na portálu španělského listu.

USA špehovaly světové organizace

Podle tajných diplomatických depeší zveřejněných v uplynulých dnech serverem WikiLeaks vyzvalo americké ministerstvo zahraničí své diplomaty, aby sbírali informace o funkcionářích světové organizace. Měli získávat čísla jejich bankovních karet, elektronické adresy, čísla mobilů i například čísla karet věrnostních programů, které mají u leteckých společností.

Assange se podle neoficiálních údajů ukrývá v Británii, britská policie však prý má informace o místě jeho pobytu. Švédské orgány na něj vydaly koncem minulého týdne nový mezinárodní zatykač kvůli údajným sexuálním deliktům ve Švédsku. Assange vinu popírá a obvinění označuje za součást očerňovací kampaně, která jej i server má umlčet. V pátečním online rozhovoru se čtenáři britského deníku The Guardian Assange ke svému skrývání prohlásil, že on sám i jeho kolegové si uvědomují možnost, že jejich životy jsou ohroženy, a že se snaží chovat podle toho.

Tagy: USA obama Assange wikileaks

Zdroje: ČTK