Počasí stále komplikuje provoz na českých silnicích

- Aktuality autor: red

Dle informací Ředitelství silnic a dálnic je většina českých komunikací sjízdná. Dopravu na nich ale komplikuje námraza či vrstva ujetého sněhu. Řidiči by tedy měli dbát zvýšené opatrnosti.

Většina silnic ve Středočeském kraji dnes zůstává sjízdných pouze se zvýšenou opatrností. Na komunikacích druhých a třetích tříd leží vrstva nového sněhu, místy je rozbředlý. Rychlostní silnice a silnice prvních tříd jsou sice holé, ale vlhké a sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Dálnice v kraji jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pozor by měli dávat řidiči na silnicích nižších tříd na Mladoboleslavsku, kde na některých místech leží na silnicích nový sníh. Vrstva ujetého sněhu krytá posypovým materiálem leží na okresních komunikacích Berounska, Rakovnicka a Příbramska. Rozbředlý sníh je na silnicích na Příbramsku, Kladensku, Mělnicku a v okrese Praha východ a západ.

Středočeské dálnice jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností. Povrch vozovek je většinou mokrý po chemickém ošetření. Na teplické dálnici D8 leží rozbředlý sníh. Řidiči by měli bez problémů projet po D1 a D11.

Bez problémů v Ústeckém kraji

Bez větších problémů sjízdné jsou dnes všechny silnice v Ústeckém kraji. Řekla to provozní náměstkyně krajských silničářů Lenka Holovská, podle níž se teploty drží v ideálním rozmezí, kdy se led ještě netvoří a zároveň účinkuje solení. Díky tomu zvládli i přísun nového sněhu, jehož v noci napadlo do pěti centimetrů.

Noční přísun sněhu se dotknul jak Podkrušnohoří, tak i Litoměřicka a dalších oblastí, všude se ho ale daří zvládat. "Není nijak vysoká teplota, aktuálně máme okolo minus sedmi stupňů, a to je na solení dobré. Ani ledovka v kraji zatím nehrozí," řekla Holovská.

Na jednom místě ale s ledem řidiči bojují, byť z jiných důvodů. V Děčíně-Letné prasklo vodovodní potrubí a voda se tam vyvalila na vozovku, na níž umrzala. Policie doporučuje do oblasti nevjíždět, tlustá vrstva ledu se totiž musela rozbíjet i mechanicky.

Sněhové jazyky na Olomoucku

V Olomouckém kraji dnes leží na většině silnic rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. Na některých vozovkách na Jesenicku a Prostějovsku se navíc místy tvoří sněhové jazyky. Silničáři proto doporučují řidičům jízdu se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na rozbředlý sníh si motoristé musejí dávat pozor na silnicích prvních tříd a regionálních vozovkách v níže položených oblastech Olomouckého kraje. Ujetá sněhová vrstva leží na Jesenicku či Prostějovsku na vozovkách, které silničáři udržují posypem. Teploty se dnes ráno v Olomouckém kraji pohybovaly od minus sedmi do jednoho stupně pod nulou.

Sníh na Plzeňsku

Vrstva rozbředlého sněhu, který silničáři průběžně stahují, leží po dalším sněžení na většině silnic v Plzeňském kraji. Dálnice D5 i ostatní silnice jsou s větší opatrností sjízdné. Na jižním Plzeňsku je uzavřena silnice třetí třídy mezi Žinkovy a Radkovicemi, kvůli havárii propustku, informují silničáři.

Na některých silnicích na Šumavě nebo na severním Plzeňsku je na vozovkách ujetá vrstva sněhu. Při nočním sněžení napadlo kolem pěti centimetrů sněhu, teploty se pohybují od nuly do minus šesti stupňů.

D1 na Vysočině je sjízdná

Na silnicích první třídy na Vysočině leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na ostatních vozovkách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice včetně úseku dálnice D1 jsou sjízdné. Podle silničářů však musí řidiči věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Na Jihlavsku a Pelhřimovsku po ránu drobně sněží, dohlednost je v důsledku srážek snížená. Na Žďársku a Třebíčsku se vyskytují mlhy. Teplota se pohybuje od pěti do sedmi stupňů pod nulou, vane slabý vítr. Na území kraje nejsou hlášeny žádné nehody.

Vydatné sněžení na Královéhradecku

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo kolem deseti centimetrů sněhu. Na většině hlavních silnic leží rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. V Krkonoších se mohou tvořit sněhové jazyky. Sněžení snižuje dohlednost. Řidiči musejí být velmi opatrní, potvrdili silničáři v hradeckém kraji.

Zbytky rozbředlého sněhu leží i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. Sjízdná je se zvýšenou opatrností, řidiči si musejí dát pozor na vozy silničářů. Na silnicích nižších tříd leží většinou rozbředlý nebo ujetý sníh. Teploty se dnes ráno pohybovaly od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia.

Hasiči již zasahovali u několika dopravních nehod, při nichž řidiči vyjeli mimo vozovku. U Vilantic na Trutnovsku dnes ráno hasiči vyprošťovali linkový autobus. Vezl tři lidi, nikdo nebyl zraněn.

Přes den má ještě sněžit, zvlášť na jihu Čech

Silnice na jihu Čech jsou podle zimní služby cestářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Řidiči si musí dát pozor na rozdílný povrch vozovek. Někde sněží, jinde mrholí, někde jsou silnice holé a vlhké. Teplota se pohybuje od minus dvou do minus šesti stupňů Celsia. Přes den má sněžit, později mrholit. Od 12:00 platí v kraji výstraha meteorologů před ledovkou.

Hlavní silniční tahy jsou po ránu na většině území holé, na vozovkách druhé a třetí třídy je především na Písecku zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, jinde ujetá či se zbytky sněhu po pluhování. Na Táborsku a Jindřichohradecku snižují dohlednost sněhové přeháňky, na Písecku mrholí.

Přes den bude podle předpovědi meteorologů převážně zataženo, zpočátku s občasným sněžením. Přes den srážky smíšené nebo mrznoucí. Nejvyšší denní teploty minus dva až plus jeden stupeň Celsia.

Tagy: doprava silnice kraje sníh

Zdroje: ČTK