Rychetský zahájil jednání o lisabonské smlouvě

- Aktuality autor: red

Skupina senátorů v úvodu jednání Ústavního soudu (ÚS) o lisabonské smlouvě uplatnila námitku podjatosti proti předsedovi soudu Pavlu Rychetskému. Důvodem je schůzka z německým velvyslancem. Rychetský přerušil jednání na deset minut kvůli poradě soudu.

Server Lidovky.cz na konci září informoval o tom, že před dvěma týdny jednal s Rychetským o lisabonské smlouvě německý velvyslanec v Česku Johannes Haindl. Podle předsedy ÚS diplomata zajímalo, jak dlouho bude soudu trvat, než vynese rozsudek. Rychetský na schůzce nic špatného nevidí. Na setkání předsedy s diplomatem podle soudu nelze spatřovat nic špatného, a to ani v době, kdy soud kvůli rozhodování o lisabonské smlouvě sleduje celá Evropa.


Dnešní jednání začalo v 10:00. Prezident Václav Klaus, známý odpůrce smlouvy, na jednání nepřijel, zastoupí jej kancléř Jiří Weigl a právník Aleš Pejchal. Za Poslaneckou sněmovnu a Senát budou hovořit předsedové Miloslav Vlček (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Česko je poslední zemí, která smlouvu zatím neratifikovala. Za senátory, kteří se na soud obrátili, vystupuje Jiří Oberfalzer (ODS). Sněmovna soudu byla při zahájení jednání zcela zaplněná.

Při loňském prvním přezkoumávání lisabonské smlouvy, které navrhl Senát, Ústavní soudci žádný rozpor s ústavou nezjistili. Tehdy však zkoumali jen několik kontroverzních pasáží. Nyní senátoři požadují celkové přezkoumání.

Před budovou soudu se dnes s dvouhodinovým předstihem shromáždili aktivisté z iniciativy D.O.S.T., kteří nesouhlasí s ratifikací smlouvy. Policisté je pokojně vykázali do stometrové vzdálenosti o soudu. Přímo před budovou totiž zákon demonstrace nedovoluje.

Zdroje: ČTK