Katarský princ žádá po České republice čtvrtmilionové odškodné

- Aktuality autor: red

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, kterého ministerstvo spravedlnosti před čtyřmi roky vydalo do Kataru, žádá podle televize Nova po Česku odškodné zhruba 250.000 korun za pobyt ve vazbě.

Ministerstvo spravedlnosti Sáního odškodnit odmítlo, princ se nyní žalobou obrátil přímo na Obvodní soud pro Prahu 2. Princ byl v Česku nepravomocně odsouzen za sexuální zneužívání nezletilých dívek. Poté byl vydán do domovské země, kde jeho stíhání úřady zastavily.

Člen katarské královské rodiny Sání byl v létě 2005 Obvodním soudem pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl předat stíhání Sáního do Kataru.

Televize uvedla, že první soudce, který kauzu dostal na stůl, se označil za podjatého. "Teď se vyjadřují ostatní soudci ohledně toho, zda jsou či nejsou podjatí," řekl Nově mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Zdeněk Douděra.

"Považuji to za výsměch, za naprostý výsměch. Mě už v této zemi jen tak něco nepřekvapí," řekla Nově bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která se kvůli kauze dostala do konfliktu s ministrem Němcem.


Podle Novy je téměř jisté, že katarský princ k soudu nedorazí. Hrozila by mu totiž vazba. Městský soud v Praze s ním půl roku chystal odvolací proces. Nepodařilo se mu ale ani doručit předvolání. V následujících týdnech by měl soud určit soudce, který bude mít žádost o odškodnění katarského prince na starost. Proces by měl začít během několika měsíců, uvedla dnes Nova.

Zdroje: ČTK