Řidička nadýchala přes 4 promile!

- Aktuality autor: Danica Klein

Více než čtyři promile alkoholu nadýchala při víkendové silniční kontrole řidička v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Žena na sebe upoutala pozornost kolemjdoucích kličkováním po silnici a jízdou s nezvykle vysokými otáčkami motoru. Silně opilá motoristka navíc neměla za volantem co dělat, neboť jí soud řízení zakázal, řekla policejní mluvčí Lenka Javorková. 

Žena nadýchala 4 promile (ilustrační foto)

Žena nadýchala 4 promile (ilustrační foto),zdroj: Archiv

"Už při prvním kontaktu řidičky s policisty bylo zřejmé, že je silně opilá. Byl z ní cítit alkohol a její řeč byla velmi nesrozumitelná. Kolegové udělali s řidičkou test na alkohol. Dechový přístroj naměřil 4,24 promile," uvedla Javorková. Policisté podle ní ženě další jízdu zakázali. Sedmatřicetiletou ženu podezírají z maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě uznání viny jí hrozí až tři roky vězení. 

Ve Zlínském kraji nejde o první případ, kdy žena nadýchala těžko uvěřitelné promile alkoholu. Loni v létě přístroj ukázal bezmála šest promile třiačtyřicetileté ženě, které v důsledku pití vypověděly službu nohy a kolemjdoucí ji nalezli ležící nedaleko železničního přejezdu v Otrokovicích na Zlínsku. Další zápis regionu do opileckých tabulek zaznamenal v dubnu 2011 jednatřicetiletý muž z Karolinky na Vsetínsku. který nadýchal 7,78 promile alkoholu. 

Všichni tito lidé mohou hovořit o štěstí, že konzumaci podobného množství alkoholu přežili bez vážné újmy na zdraví či dokonce na životě. Podle odborníků většina lidí upadá do bezvědomí nebo do hlubokého opileckého spánku už při necelých čtyřech promile. Pokud jsou ještě při vědomí, podléhají iluzím - vidí, co není, a nevidí, co je. Nemohou vnímat rychlost, nereagují skoro na nic a nedokážou koordinovat pohyby. 

Do českých statistik alkoholových rekordmanů se nejvýše zřejmě zapsal Milan Čurda, který v květnu 2005 nadýchal na Semilsku po nehodě s fekálním vozem téměř osm promile alkoholu. Celosvětovým "přeborníkem" je údajně jistý Polák, kterému naměřili 12,3 promile alkoholu v krvi. Za smrtelnou dávku se přitom pokládají právě zmíněné čtyři promile.

Tagy: řidička promile Vsetínsko alkohol za volantem

Zdroje: ČTK