Rektorem AMU se stane Hančil, Mathé končí

- Aktuality autor: Danica Klein

Do čela Akademie múzických umění (AMU) byl navržen dosavadní děkan DAMU Jan Hančil, rektor Ivo Mathé ve funkci končí. Nového rektora musí ještě schválit prezident. Mathému skončí v únoru mandát, znovu však kandidovat nemohl, protože školu vedl už dvě funkční období. Hančil byl jediným kandidátem, který se do volby rektora přihlásil. Akademie to uvedla na svém webu. Nový rektor by měl školu vést do roku 2017. 

Ivo Mathé

Ivo Mathé,zdroj: Mediafax

Ve své koncepci slibuje Hančil autonomii fakult a intenzivní komunikaci napříč orgány školy. Posílit chce propagaci školy prostřednictvím známých absolventů. Věhlasu bývalých studentů z řad umělců chce využít i při zřízení takzvaného VIP klubu AMU. Ten by měl z nadačních aktivit podporovat další rozvoj školy. Akademický senát zvolil Hančila jednomyslně, poté věc předal ministerstvu školství, které připraví podklady pro podpis prezidenta. 

Hančil (1962) vystudoval přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a divadelní fakultu AMU. Na DAMU působí od roku 1995, učí například dialogické jednání, dramaturgickou tvorbu nebo kapitoly moderního anglického a amerického divadla. Předtím pracoval jako geolog, dramaturg v domě kultury, noční vrátný nebo tajemník Společnosti Franze Kafky. Docenturu získal v roce 2005, na kontě má i řadu překladů divadelních děl. 

Dosavadní rektor Mathé stojí v čele AMU od roku 2005 s výjimkou období od února do října 2008, kdy byl prorektorem. Mandát mu oficiálně končí 14. února. Mathé řekl, že na škole dál zůstane, bude učit na filmové fakultě.

Tagy: škola rektor

Zdroje: ČTK