Řecká státní správa chystá radikální čistky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Řecká státní správa zveřejnila názvy ministerských úřadů, které čekají drastické čistky. Jde o organizace spadající pod 12 ministerstev, které zaměstnávají asi 25.000 lidí. Řecko se v rámci plánu ekonomické záchrany se svými věřiteli dohodlo, že do konce roku 2014 propustí 15.000 státních zaměstnanců.

Řecká krize

Řecká krize,zdroj: telegraph.co.uk

Jak na svých internetových stránkách informoval řecký list Eleftherotypia, jde celkem o 74 nejrůznějších státních organizací. Spadá mezi ně i ztrátová státní tisková agentura ANA-MPA, která zaměstnává kolem 250 osob, včetně 21 zahraničních zpravodajů.

Nejvíce osob, přes 12.700, zaměstnává ministerstvo infrastruktury, dopravy a sítí, které spravuje silniční a dálniční síť, železnice, včetně aténského metra, nebo námořní přístavy. Nejvíce organizací, celkem 18, zase s 3000 pracovníky spadá pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle deníku se má propouštění řídit úrovní výkonnosti úřadů, ale také tím, jak snadno bude možné čistky provést, aniž by tím byla jejich činnost výrazně narušena. Proto půjde zejména o úřady s více než 30 lidmi a doplatí na to hlavně osoby ve vedoucích funkcích nebo naopak v těch nejnižších, jako jsou vrátní či uklízečky. Existují ale také organizace, v nichž je zaměstnáno třeba jen pět osob a u nichž se zjistilo, že jsou veskrze pro státní správu zbytečné.

Tagy: Řecko

Zdroje: ČTK