Raúl Castro odejde v roce 2018, Kubu povede mladší generace

- Aktuality autor: Michal Polák

Kubánský vůdce Raúl Castro, kterého v neděli potvrdil parlament na dalších pět let do čela Státní rady, po vypršení mandátu odstoupí z této nejvyšší státní funkce. Oznámil to v projevu před poslanci, kteří jeho prvním zástupcem zvolili místopředsedu vlády Miguela Díaze-Canela. Ten by tak v roce 2018 po skončení "éry Castrů" měl stanout v čele země jako první vůdce, který se přímo neúčastnil kubánské revoluce v roce 1959. 

Raúl Castro

Raúl Castro,zdroj: Mediafax

Jednaosmdesátiletý Castro v asi půlhodinovém projevu také prohlásil, že plánuje ústavní změny, například omezení počtu funkčních období nebo věkový limit pro některé politické úřady. Některé z těchto změn bude podle něj třeba schválit v referendu. Castro ale odmítl, že by chtěl skoncovat s kubánským socialismem. "Nezvolili mě, abych na Kubě znovu zavedl kapitalismus," řekl. "Zvolili mě, abych socialismus bránil, prosazoval a zdokonaloval, ne ho ničil," dodal. 

Zasedání parlamentu se účastnil i bývalý vůdce, 86letý Fidel Castro, který ze zdravotních důvodů v roce 2006 přenechal vedení státu bratrovi Raúlovi. 

V parlamentu se také rozhodlo o prvním viceprezidentovi současného kubánského vůdce a dalších pěti viceprezidentech. Prvním Castrovým zástupcem se stal dvaapadesátiletý (podle některých zdrojů třiapadesátiletý) Miguel Díaz-Canel. Agentura Reuters tento krok označila za překvapivý. Místopředseda vlády a bývalý ministr školství by současného vůdce nahradil, pokud by nemohl nejvyšší úřad vykonávat. 

Díaz-Canel často v médiích

Kubánská státní televize elektroinženýra Díaze-Canela v minulých týdnech často ukazovala ve vysílání, aby ho před ohlášením zviditelnila, napsala agentura AP. Ve Venezuele se účastnil i symbolické inaugurace tamního nemocného prezidenta a kubánského spojence Huga Cháveze a na návštěvě Chile doprovázel Castra. 

Mezi dalšími pěti viceprezidenty Státní rady, které parlament jmenoval, jsou dva osmdesátníci, dva muži přes šedesát let a jedna 48letá žena. 

Kubánský parlament - Národní shromáždění lidové moci (ANPP) má 612 členů a zasedá obvykle dvakrát do roka. V mezidobích zemi vede Státní rada. Jejích 31 členů je vybráno z poslanců ANPP na pět let. 

Z poslanců je asi 80 procent těch, kteří se narodili až po kubánské revoluci. Zákonodárci, jejichž průměrný věk je 50 let, byli zvoleni ve volbách počátkem února.

Tagy: Kuba Kubánský parlament

Zdroje: ČTK