Pusťte Pussy Riot, naléhá McCartney

- Aktuality autor: Danica Klein

Někdejší člen britské kapely Beatles Paul McCartney dopisem vyzval ruské soudy, aby propustily vězněné členky punkové skupiny Pussy Riot Mariji Aljochinovou a Naděždou Tolokonnikovovou. Soud v Bereznikách na Urale dnes posuzuje žádost Aljochinové o podmíněné propuštění z vězení. Aljochinová se řízení účastnit nemohla, proto na protest zahájila hladovku. 

Paul McCartney, členka Pussy Riot

Paul McCartney, členka Pussy Riot,zdroj: Reuters

"Další věznění Marije podle mého názoru ublíží nejen jí, ale také celé situaci, kterou samozřejmě sledují lidé po celém světě," uvedl McCartney, který napsal jeden dopis na podporu Aljochinové a a druhý ohledně Tolokonnikovové. Oba mají pondělní datum, zveřejněny byly ale až nyní. 

Aljochinová si společně s Tolokonnikovovou odpykávají dvouletý trest za výtržnost v hlavním moskevském chrámu, kde před prezidentskými volbami zazpívaly punkovou modlitbu s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina". Chtěly tak vyjádřit svůj nesouhlas s návratem Vladimira Putina do Kremlu. 

Advokátka Aljochinové ještě před dnešním řízením prohlásila, že jednání soudu bude zřejmě čirou formalitou s předem známým odmítavým výsledkem. V dubnu už jiný soud zamítl žádost o podmínečné propuštění Tolokonnikovové. 

Tagy: vězení Pussy Riot hudebník

Zdroje: ČTK