Průzkum STEM: ČSSD si jako opozice vede dobře

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokracie si v roli opoziční strany vede podle tří pětin lidí dobře. Čtyřiapadesát procent Čechů si přesto nemyslí, že by stínová vláda ČSSD měla v současné době připravena konkrétní opatření, kterými by účinně řešila největší problémy země.

Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Působení ČSSD jako opozice vůči současné vládě záporně hodnotilo 39 procent dotázaných. Kladné hodnocení se jí dostalo od 61 procent lidí. Šestačtyřicet procent veřejnosti rovněž věří tomu, že stínová vláda ČSSD je připravena řešit současné problémy Česka. 

Dvě pětiny Čechů: Je to dobrá opozice, problémy země vyřeší

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle 40 procent lidí je ČSSD dobrá opozice a je připravena řešit problémy země. To, že si strana coby opozice vede dobře, si myslí i dalších 20 procent dotázaných, kteří už ale nejsou přesvědčeni o její připravenosti dobře vést zemi.

Podle šesti procent veřejnosti si opoziční ČSSD sice nevede dobře, ale dokáže vyvést zemi z problémů. Třetina lidí neuznává sociální demokraty ani jako opoziční stranu ani nevěří, že mají klíč k úspěchu země. 

Z hlediska politických preferencí stranu nejčastěji obhajují její stoupenci, jen pětina z nich připouští, že ČSSD nehraje roli opozice dobře nebo její stínová vláda nemá zatím připravena konkrétní opatření na řešení naléhavých problémů ČR. Poměrně dobře podle STEM hodnotí sociální demokraty i voliči KSČM. Naopak voliči pravicových stran jsou k ní kritičtí. 

Umí využít rozpory v koalici

Průzkum také zjišťoval názory Čechů na to, v kterých oblastech si podle nich ČSSD coby opozice vede dobře. Nejvíce lidí, a to 75 procent, souhlasilo s tvrzením, že se jí daří získávat na svou stranu nespokojenou veřejnost. Podle dvou třetin veřejnosti umí také využívat rozpory mezi stranami vládní koalice a 62 procent oceňuje, že dokáže přesvědčivě kritizovat jednotlivé kroky nynější vlády. 

Méně úspěšná je ČSSD podle názoru občanů v tom, jak je schopná nabídnout vlastní alternativy k vládním krokům a jak dokáže pracovat s odborníky na řešení dlouhodobých problémů země. Kladně ji v této souvislosti hodnotí 55, resp. 52 procent respondentů. 

Agentura provedla průzkum ve dnech 2. až 9. května a na položené otázky v něm odpovědělo 1219 lidí.

Tagy: ČSSD opozice pruzkum

Zdroje: ČTK