Průzkum: Kampaň vyhrocená, ale programy stran podobné

- Aktuality autor: red

Přes kampaň, kterou politické strany pojímají jako nesmiřitelný střet hodnot, se jejich programy sbližují. Ukázal to průzkum politologů z brněnské Masarykovy univerzity.

Odborníci zkoumali programy šesti stran zastoupených ve sněmovně a neparlamentních Věcí veřejných. Zjistili, že programy všech obkružují úzký politický střed. Pouze KSČM od roku 1996, kdy zkoumání začalo, nabízí stále levicovější řešení, řekli autoři výzkumu. 

Podle výzkumníků požadují voliči mix pravicových a levicových řešení. Strany se tak přizpůsobují poptávce. Programy dále sblížila aktuální hospodářská krize, řekl Roman Chytilek z Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU. 

Politologové při výzkumu použili zavedenou metodu. Hodnotili jednotlivé věty politického programu a přiřadili každé pravicovou či levicovou orientaci. Výsledek pak zobrazili na ose, kde hodnota 100 znamená čistě pravicovou stranu, nula středovou a minus 100 levicovou. 

Analýza letošního předvolebního programu i těch minulých ukázala, že největší rozdíly panovaly v roce 2002, kdy občanské a sociální demokraty dělilo 50 bodů. Dodnes se rozdíl zmenšil na méně než 15 bodů. Z letošních programů vyhodnotili politologové jako středové programy z dílny ČSSD, KDU-ČSL, zelených a Věcí veřejných. Pozici levicové strany zastává programem pouze KSČM, mírně napravo jsou TOP 09 a ODS. 

Podle politologů nabízejí strany v programech obdobná řešení. Například výstavbu startovacích bytů pro mladé či mladé rodiny přímo zmiňuje ODS, KSČM, KDU-ČSL, Strana zelených i Věci veřejné. I protikorupční návrhy se překrývají - zprůhlednit zadávání veřejných zakázek zveřejňováním na internetu chtějí v programu občanští demokraté i TOP 09 a podobně zelení.

Speciální protikorupční soudy slibuje zavést ODS, Věci veřejné i Strana práv občanů - zemanovci, lidovci pak počítají s protikorupčními státními zástupci. Sociální demokraté, komunisté i občanští demokraté navrhují v programu ve vážných případech zabavit odsouzenému nelegálně získaný majetek. 

Odborníci zkoumali i kampaně stran, a to v tisku, na billboardech i na mítincích, dále články v médiích a vystoupení v televizních debatách. Zjistili, že kampaň je mnohém méně negativní, než se na první pohled zdá, a že i v televizních vystoupeních převažuje prezentace vlastního programu nad útoky na soupeře. Všechny strany jsou aktivní na internetu a sociálních sítích, ale podle Otto Eibla nedokážou potenciál těchto komunikačních kanálů využít naplno.

"Strany poměrně často dodávají obsah a nutí návštěvníky konzumovat tento obsah, bohužel už ale nejsou ochotné a schopné dále rozvíjet debatu, která se pod těmito příspěvky rozvíjí," popsal. Strany podle něj na své zdi pouze píšou zprávy, ale už si nevšímají toho, co se stává se sdělením v diskusi.

Tagy: kampaň strany

Zdroje: ČTK