Evakuované Troubky: Někteří rezignují, jiní bojují

- Aktuality autor: red

Do Troubek na Přerovsku postižených povodní se lidé ani auta téměř nedostanou. Záchranáři sváželi evakuované na gumových člunech k připravenému autobusu, aby je přepravil do bezpečí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Troubky jsou z devadesáti procent pod vodou

Ve tvářích místních lidí se zračí rezignace, dřívější zkušenost i snaha nenadálou situaci zvládnout. Většina z nich zažila ničivé povodně už před 13 lety, které byly podle místních ještě mnohem horší. 

"Manželku s dětmi jsem poslal pryč a zůstanu v baráku. Jako při povodni před tím," popisuje Jaromír Dočkal, který sleduje hasiče a záchranáře ve východní části Troubek, jediném místě, které Bečva nezaplavila. Sám má štěstí. Jeho domek se nachází v nejvýše položené části. "Měl jsem tady tehdy půlmetru vody, dům ale vydržel," popisuje a ani opakovaná zkušenost s ničivým živlem jej nedonutí z Troubek odejít. "Já jsem rodák odtud a nikam jinam nepůjdu," dodává.

Záplavy a následná evakuace rozdělily rodiny. Někteří lidé neměli o svých příbuzných zprávy. Na schodech rodinného domku u hlavní ulice stojí Stanislav Zbořil z nedalekých Oplocan. Toho voda oddělila od syna, který má v Troubkách dům. Čeká, jestli ho za ním doveze vojenská Tatra.

"Přijeli jsme za synem, ale nedojeli jsme tam. Je to asi kilometr, ale brodit se tam nejde. Je tam hrůza vody," popisuje starší muž. "Nebere nám telefon. Buď mu došla baterka, nebo, nedej bože, .... jestli se mu něco nestalo," dodává se slzami v očích. 

Na mostě na okraji Troubek, směrem k Tovačovu, stojí připravený autobus. Do něj záchranáři postupně svážejí evakuované. Zdaleka ne všichni ale chtějí domovy sami opustit. 

Na předních sedadlech čeká dvojice obyvatel místního penzionu pro seniory. "My jsme jít nechtěli. Bydleli jsme v prvním poschodí," popisuje Jarmila Mezuljaniková. "Já jsem z penzionu poslední. Myslel jsem si, že ho budu hlídat, ale policajt řekl ne, odjezd," dodává její soused, Vladimír Krátký. Kam je záchranáři odvezou, zatím nevědí. Zřejmě do tovačovské sportovní haly. 

Evakuace asi dvoutisícových Troubek byla podle místních tentokrát zajištěná rychleji a profesionálněji, než před 13 lety. "Byla to taková nepřipravenost. Nikdo tomu tehdy nevěřil. Půlka dědiny tady stála a dívala se, jak se od Přerova valí voda," vzpomíná pamětník Krátký, který po ničivé povodni v roce 1997 málem přišel o svůj dům. "Mohl jít k demolici, ale já jsem ho zachránil a bydlí tam dcera. Šel jsem kolem. Vypadá dobře," dodává Krátký. 

Ničivá povodeň před třinácti lety připravila o život devět obyvatel Troubek. Živel tehdy v obci připravil o střechu nad hlavou polovinu obyvatel. Škody po řádění rozvodněné Bečvy se vyšplhaly na 700 milionů korun.

Zdroje: ČTK