Průzkum: ČSSD vede před ODS

- Aktuality autor: red

Ve volbách do dolní komory by na přelomu února a března vyhrála ČSSD s 27,4 procenta hlasů, ODS by získala 23 procent. Do sněmovny by se dostaly i KSČM s 14,4 procenta, TOP 09 s 11,8 procenta, Věci veřejné se ziskem 7,8 procenta a KDU-ČSL s 6,2 procenta.

Uvedla to dnes agentura Factum Invenio (FI) s odvoláním na svůj volební model. FI přepočetla procentní zisky i na mandáty a dospěla k závěru, že by momentálně nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda.


"Sociální demokracii by k sestavení vlády nestačila podpora KSČM ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," uvedli autoři výzkumu. ČSSD by podle FI pravděpodobně ve dvousetčlenné sněmovně získala 66 mandátů, ODS 55, KSČM 32, TOP 09 22 mandátů, KDU-ČSL deset mandátů a Věci veřejné 15 poslaneckých křesel.


Těsně před branami sněmovny by prý zůstala Strana zelených s 4,7 procenta. Jinak si ale podle FI menší strany polepšily a ČSSD s ODS prý naopak mírně ztratily. "Hlasy se přelévají směrem k menším stranám. TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL by dohromady měly 47 poslanců," píše FI ve zprávě, kterou má ČTK k dispozici.
Vítězství ČSSD před ODS momentálně naznačují i průzkumy dalších institucí.

Tagy: ČSSD preference ODS pruzkum

Zdroje: ČTK