Fed půjčil finančnímu systému USA rekordních 2,29 bilionu USD

- Aktuality autor: red

Bilanční výkaz americké centrální banky vzrostl minulý týden kvůli následkům hospodářské krize na nový rekord 2,29 bilionu dolarů (zhruba 42,7 bilionu Kč).

V předchozím týdnu to bylo 2,265 bilionu a dosavadní maximum 2,274 bilionu dolarů je z letošního ledna. Fed to uvedl v noci na dnešek. Ukazatel je měřítkem půjček Fedu finančnímu systému.

Fed měl v uplynulém týdnu v držení cenné papíry kryté hypotékami od agentur Fannie Mae a Freddie Mac za 1,066 bilionu dolarů. Jejich suma se zvýšila z 1,029 bilionu USD z předchozího týdne.

Dluhopisy organizací Fannie Mae, Freddie Mac a Federal Home Loan Bank System v držení Fedu pak klesly na 167,49 miliardy dolarů ze 169,01 miliardy. Fed se zavázal, že koupí dluhy agentur kolem 175 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 1,25 bilionu.


Konec programu podpory hypoték se blíží. Na konci měsíce Fed uzavře nákup hypotečních cenných papírů, který je pilířem kvantitativního uvolňování měnové politiky. Díky němu se náklady na půjčky na domy drží nízko a trh s bydlením se může oživit, napsala agentura Reuters.

Tagy: USA půjčka fed

Zdroje: ČTK