Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí 2013 klesla

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí 2013 klesla o 484 korun na 26.637 Kč. Pokles tak činil 1,8 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 1,1 procenta, takže reálně průměrná mzda klesla o 2,9 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad. 

Meziroční pokles byl podle ČSÚ nejhorší za posledních deset let, ale hlavně kvůli vyplácení manažerských odměn v roce 2012, které tehdy průměr mezd značně zvýšilo. Průměrná mzda za celý loňský rok činila 25.128 Kč, což je meziročně o 0,1 procenta více. Reálně mzda ale klesla o 1,3 procenta.

Pokles průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí je nejvyšší za minulý rok, a dokonce i za uplynulé desetiletí. Také reálný pokles za celý rok se zrychlil. Ještě v roce 2009 průměrná mzda za celý rok meziročně o několik procent vzrostla, v roce 2012 zaznamenala pokles o několik desetin procenta. Za mimořádným meziročním poklesem průměrné mzdy však podle statistiků stojí vyplácení odměn na konci roku 2012.

"Tehdy byly v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům z důvodů očekávaného zavedení takzvané solidární daně pro nejvyšší výdělky. Tato vysoká základna má významný dopad při výpočtu indexu u aritmetických průměrů, a přináší tak pokles průměrné mzdy," sdělil Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Podle něj více odpovídá skutečnému vývoji mezd výše mediánu výdělků, který stagnoval.

Méně než o rok dříve si lidé vydělali podle analytika ČSOB Petra Dufka i ve srovnání se zahraničím. "V důsledku oslabení koruny se průměrná mzda snížila na 968 eur. Kupní síla se tak snížila nejen na domácím trhu, ale i při výjezdu či internetových nákupech lidí v zahraničí," uvedl. Podle něj se letos mzdy zvýší nominálně o 2,5 procenta, reálně o 1,5 procenta.

Medián, který představuje hodnotu přesně uprostřed mzdového rozdělení, činil ve 4. čtvrtletí 22.288 Kč. Meziročně stoupl o 0,1 procenta. Dvě třetiny zaměstnanců v Česku tak na průměrnou mzdu nedosáhnou. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10.546 a 43.413 Kč, uvedl ČSÚ.

U průměrné mzdy v podnikatelské sféře činil pokles nominálně o 2,4 procenta a reálně o 3,5 procenta. V nepodnikatelské sféře mzda vzrostla nominálně o 0,8 procenta, ale reálně se snížila o 0,3.

Nejvyšší průměrná mzda byla ve 4. čtvrtletí loňského roku jako obvykle v Praze, a to 34.436 Kč. V žádném jiném kraji průměr mezd nepřesáhl 30.000 korun. Nejnižší mzdu zaznamenali statistici v Karlovarském kraji, kde činila 22.775 Kč.

Tagy: průměrná mzda

Zdroje: ČTK