Prosaďte u Johna odvolání Moroze, vyzývá ČSSD Nečase

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Opoziční ČSSD ve čtvrtek vyzvala premiéra Petra Nečase, aby dodržel slib a přesvědčil ministra vnitra Radka Johna (VV) k odvolání náměstka Michala Moroze.

V prohlášení pro média to uvedl stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. Podotkl, že John, který podle Hospodářských novin (HN) v tichosti Moroze učinil svým zástupcem, je zřejmě "mistrem ve vynalézání způsobů, jak obcházet premiéra". 

Tejc připomněl, že Moroz měl být původně pouze náměstkem v jakési zkušební době do chvíle, než se prokáže prověrkou na stupeň "tajné". "Ačkoliv ministr vnitra již v červenci sliboval, že Moroz si o prověření požádá, učinil tak podle dostupných informací až v září nebo říjnu," napsal stínový ministr. Prověrku má Moroz podle HN stále jen na nejnižší stupeň "vyhrazené". 

Vymahač dluhů

Moroz vyvolával kontroverze už při svém jmenování náměstkem. Nečasovi stejně jako opozici se nelíbilo, že se do tak vysoké funkce dostává člověk spojený s byznysem soukromých bezpečnostních agentur. Moroz totiž donedávna vlastnil firmu Moroz & Partner, která se zabývala například vymáháním dluhů.

Zastupoval také Českou zbrojovku či izraelskou společnost obchodující s technologickými analýzami hlasu. Ministr John ale veškeré výtky odmítal s tím, že Moroz svou firmu prodal a že si požádá o vyšší stupeň bezpečnostní prověrky. 

Tejc připomněl Nečasovi říjnový slib

Tejc premiérovi připomněl jeho slova pronesená v televizi na počátku října. "Já očekávám, že na konci listopadu tento pan náměstek předloží úspěšný výsledek prověrky. Pak může zůstat. V případě, že ho do konce listopadu nepředloží, bude muset odejít," řekl tehdy Nečas v televizi Prima.

Na Tejce prý vše působí tak, jako kdyby John přiznal, že vnitro neřídí on, ale právě jeho náměstek Moroz. "To samo o sobě nemusí být s ohledem na odborné znalosti Radka Johna pro občany až tak špatně. Je však absolutně nestandardní, aby do funkce svého zástupce ministr jmenoval někoho jiného než prvního náměstka pro vnitřní bezpečnost, kterým je Jaroslav Salivar," dodal Tejc.

Tagy: ČSSD náměstek moroz

Zdroje: ČTK