Propadák populistů. Španělské volby skončily patem

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Parlamentní volby ve Španělsku ovládli vládnoucí Lidovci, kteří získali 137 křesel z 350 možných. Nemají tak absolutní většinu (176 mandátů) a čekají je složitá povolební jednání. Na druhém místě skončili socialisté s 85 mandáty a až třetí se oproti předvolebním prognózám umístila radikálně levicová koalice Podemos se 71 poslanci.  

Lidovci slaví volební vítězství, ale čekají je složitá jednání o složení vládní koalice

Lidovci slaví volební vítězství, ale čekají je složitá jednání o složení vládní koalice,zdroj: Profimedia

Centristická strana Cuiadadanos obsadí 32 křesel v dolní komoře a s vládními konzervativci nedají dohromady absolutní většinu.

"Nejsem spokojený. My socialisté jsme chtěli vyhrát volby a nepovedlo se to, ale, nakonec, jsme nejsilnější levicová politická síla v zemi," komentoval výsledky voleb šéf socialistů Pedro Sánchez, který se letos marně pokoušel získat důvěru poslanců pro sestavení nové vlády.

Sánchez také obvinil šéfa koalice Unidos Podemos Pabla Iglesiase, že kvůli němu posílila pravice. Podle Sáncheze se Iglasias snažil jen o to, aby porazil socialisty. Oba lídři měli konflikt již před vyhlášením opakovaných voleb, kdy Iglesias odmítl šéfa socialistů podpořit jako navrženého premiéra při hlasování o důvěře v parlamentu.

Prohra pro Podemos i Španělsko

Jako "poraženého" označují španělské deníky právě Iglesiase, jehož koalici umísťovali předvolební průzkumy na druhé místo, jen s mírným odstupem za lidovci. Iglesias dnes označil výsledky za "neuspokojivé" a dodal, že je třeba "učinit reflexi".

Volební účast v dnešních volbách činila téměř 70 procent, tedy stejně jako v prosincových volbách.

Právě skutečnost, že se v předchozím půlroce strany nedokázaly dohodnout na povolební koalici vedla k opakovaným volbám. Španělé šli dnes opakovaně k volbám poprvé od pádu frankistické diktatury.

Tagy: Španělsko zahraničí Podemos evropská politika španělská politika

Zdroje: ČTK