Přípravy na válku? Česko dostane slevu na rakety pro gripeny

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Česká republika dostane slevu na nákup přesně naváděných raket vzduch-země pro gripeny. Tyto střely ve výzbroji pronajatých nadzvukových stíhaček chybí. Dohodli se tak ministři několika evropských zemích, včetně ČR na summitu NATO.

JAS-39 Gripen

JAS-39 Gripen,zdroj: blogspot.com

Nižší ceny při nákupech přesně naváděné letecké munice by měla zajistit dohoda, kterou ve čtvrtek na okraj summitu NATO ve velšském Newportu podepsali ministři obrany několika států včetně České republiky. České ministerstvo obrany by chtělo společně s partnery z dalších zemí koupit téměř dvě stovky raket vzduch-země, které zatím chybí ve výzbroji stíhaček Jas-39 Gripen.

"Je to typický příklad takzvané chytré obrany, kterou NATO prosazuje," řekl český ministr Martin Stropnický k dohodě, pod kterou se podepsal společně s partnery z Dánska, Norska, Španělska, Portugalska a Řecka.

Poptávku po munici pro bojové letouny společně připraví ale až 16 členů aliance a plánuje ji vysoutěžit přes alianční logistickou agenturu NSPA.

Česká republika letos prodloužila pronájem 14 gripenů od Švédska do roku 2027 s opcí na další dva roky. V letech 2015 až 2027 dá stát na financování nadzvukového letectva 21,4 miliardy Kč.

Tagy: Česko rakety NATO sleva gripeny armáda ČR ČR

Zdroje: ČTK