V Izraeli obžalovali muže, který zorganizoval únos tří studentů

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Za únos a vraždu tří studentů obžalovali Izraelci jednoho Palestince. Ten měl údajně sehnat peníze a vybavení na únos. Celkem bylo zadrženo osm lidí, po dvou se stále pátrá. Únosci měli být údajně členové skupiny Hamas - ten ovšem tvrdí, že za zločin nemůže. Únosce přesto pochválil.

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron

Izraelští vojáci drží hlídku na západě města Hebron,zdroj: Isifa.com

Palestinec Husám Kavásma byl u vojenského soudu v Izraeli obžalován v souvislosti s únosem a vraždou tří izraelských studentů v polovině června. Kavásma měl být vůdcem skupiny, která akci podnikla, on sám údajně vše zorganizoval a sehnal finance. Informoval o tom ve čtvrtek izraelský deník Haarec. Izraelci zároveň oznámili, že v souvislosti se smrtí mladíků zadrželi celkem osm mužů, po dvou únoscích ale bezpečnostní složky stále pátrají.

Podle izraelské tajné služby jsou přímo za únos zodpovědní dva Palestinci, devětadvacetiletý Marván Kavásma a dvaatřicetiletý Ámir abú Áiša, kteří se hlásí k palestinskému hnutí Hamas. To nejdříve podíl na činu popíralo, únosce ale pochválilo. V srpnu Hamas svůj podíl na akci přiznal. Jak nicméně uvedl exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal, hnutí neznalo v předstihu detaily celé akce.

Podle obžaloby Ámir a Marván po únosu kontaktovali Husáma, který i přesto, že už po nich tehdy pátraly tisíce vojáků, byl schopen ukrýt je na nějakou dobu v mešitě v okolí Hebronu. Jak údajně vyplynulo z jeho výslechu, Husám Kavásma rovněž celý útok zorganizoval. Pomocí svého bratra Mahmúda, který se dostal na svobodu z izraelského vězení výměnou za propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, se mu podařilo od Hamasu získat peníze, které na akci potřeboval. Celkem mělo jít o 220 tisíc šekelů (1,3 milionu Kč).

Za tyto peníze pořídil dvě útočné pušky M16 a dvě pistole. Abú Áiša zase koupil automobil, který byl při únosu použit. Po činu pak využili druhý zakoupený automobil, vyplývá z dosavadního vyšetřování.

Jen pár hodin po únosu v pátek 13. června měl Marván Husámovi říct: "Chtěli jsme unést jednoho, ale měli jsme tři. Zvorali jsme to. Zabili jsme je." Následně odvezli těla na pozemek, který si Husám předtím zakoupil. Tam těla mrtvých izraelských mladíků ukryli. Jakmile Izraelci ostatky objevili, Husámovi došlo, že po něm budou pátrat a snažil se utéct. Nejdříve se schoval v Jerichu a poté v uprchlickém táboře ve východním Jeruzalémě, kde byl i zadržen.

Únosci Marván Kavásma a Ámir abú Áiša se prý pak začali schovávat už bez jeho pomoci v domech několika lidí, v jeskyních i v mešitách. A dosud nebyli objeveni. "Pátrání stále pokračuje, je to jen otázka času," dělil deníku Haarec nejmenovaný zdroj z izraelských tajných služeb.

Prchajícím Palestincům údajně s uskutečněním jejich plánu pomáhali i další lidé, kteří byli rovněž zadrženi. Dva muži kvůli tomu, že jim prodali auta a zbraně, pět mužů za to, že je skrývali. Všichni pocházejí z města Hebron na Západním břehu Jordánu a mají prý vazby na hnutí Hamas. "Buňka, která provedla tento teroristický útok, byla téměř rozprášena," sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet.

Po únosu a vraždě tří izraelských studentů a následném zabití palestinského mladíka v Jeruzalémě začal zatím poslední izraelsko-palestinský konflikt, při kterém v Pásmu Gazy zahynulo přes 2000 Palestinců a na izraelské straně přišlo o život 71 lidí. Boje skončily 26. srpna a nyní platí mezi oběma stranami příměří.

Tagy: smrt soud studenti únos Izrael Hnutí Hamas

Zdroje: ČTK