Případ agentury ABL může ohrozit existenci koalice

- Aktuality autor: red

Případ bezpečnostní agentury ABL, která údajně v minulosti sledovala politiky z Prahy 11, by mohl ohrozit existenci vládní koalice. Část občanských demokratů totiž hrozí zásadními změnami, podle místopředsedy ODS Pavla Blažka by Věci veřejné (VV) mohly přijít o ministerstvo vnitra, informuje Mladá fronta Dnes (MfD) a Právo. Tuto pohrůžku důrazně odmítla šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí. Vnitro, které vede předseda VV Radek John, bylo klíčové při vyjednávání o vládě.

"Pokud by se prokázalo, že za tím stojí firma ABL, tak se asi nevyhneme diskusi o přerozdělení rezortů tak, aby vnitro ovládal někdo jiný než Věci veřejné," řekl Právu Blažek.

"Toto kategoricky odmítáme," sdělila Kočí. Upozornila, že VV jsou strana, která měla jako jedno z hlavních hesel boj proti korupci, čehož garantem je podle Kočí ministr vnitra. "Ministr vnitra už tam začal podnikat velmi výrazné kroky a my trváme na tom, že post ministra vnitra patří Věcem veřejným tak, jako jsme to podepsali v koaliční smlouvě. A nehodláme na tom nic měnit," dodala.

ČSSD žádá v případě viny odstoupení

Opoziční ČSSD už v pátek prohlásila, že pokud se prokáže vina ABL, měl by odstoupit ministr John i ministr dopravy Vít Bárta (VV), jehož rodina bezpečnostní agenturu vlastní.

ABL podle informací Mladé fronty Dnes sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Sledováni ale byli údajně i další místní politici. Bárta označil důkazy za nevěrohodné, ABL podává žalobu. Trestní oznámení dala také Šorfová.

Tagy: Vláda koalice banka abl

Zdroje: ČTK