Přímá volba prezidenta politology příliš netěší

- Aktuality autor: Michal Polák

I když se pro zavedení přímé volby prezidenta podle průzkumů veřejného mínění dlouhodobě vyslovuje zhruba 60 procent obyvatel Česka, politologové vidí na změně, kterou dnes schválila sněmovna, hodně negativ. Zavedení přímé volby prezidenta by podle řady z nich vedlo k rozkolísání parlamentního systému. Hlava státu volená přímo by kvůli tomu měla silnější postavení, které by nutně oslabovalo vládu. Shodli se na tom na jarním semináři organizovaném Senátem.

Politolog a expert na volební systémy Tomáš Lebeda z olomoucké univerzity například varoval před konflikty a spory přímo voleného prezidenta s vládou, pokud by patřili k opačným stranám politického spektra. Upozornil i na hrozbu efektu únavy z příliš častých voleb vzhledem k tomu, že k trojím parlamentním, krajským a obecním by přibyly ještě prezidentské. Podle něj by to mohlo vést ke snížení voličské účasti. Lebeda poukázal také na to, že strany by svou dohodou mohly ovlivnit výsledek přímé volby, pokud jedna z nich nepostaví vlastního kandidáta.

Pro proděkana fakulty sociálních věd Karlovy univerzity Michala Kubáta nejsou důvodem pro přímou volbu ani výhrůžky zákonodárcům, které provázely znovuzvolení Václava Klause. Kubát je označil spíš za projev upadající politické kultury. Před přímou volbou by dal přednost zpřesnění parlamentní volby a posilování soudržnosti vládních většin a ministerského předsedy.

Podle Michala Klímy z Metropolitní univerzity Praha by přímá volba posílila váhu prezidentského úřadu na úkor vlád, které se obvykle opírají o křehkou většinu ve sněmovně.

Proti změně způsobu volby dolní komory se vyslovil na jaře i Miroslav Novák z Karlovy univerzity, podle něhož by to oslabilo standardní politické strany. V Česku je podle něj tradice prezidentů, kteří překračují své pravomoci, a přímo volená hlava státu by k tomu mohla využívat argument, že byla zvolena nadpoloviční většinou občanů.

Tagy: politologové

Zdroje: ČTK