Při protestech v Sýrii opět umírají lidé

- Aktuality autor: Jakub Procházka

K protivládnímu protestu se v pátek na jižním předměstí syrské metropole Damašku sešly tisíce lidí. Na severu země protestují také tamní Kurdové. Z Homsu a dalších míst je hlášena ostrá palba do demonstrantů.

Podle svědků citovaných agenturou AFP přišlo o život pět osob. V jemenském Saná se jako každý pátek konala oddělená shromáždění stoupenců a odpůrců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. 

Ten prohlásil, že by se politická krize měla řešit předčasnými volbami. Opozice ho od počátku protestů v únoru vyzývá, aby odstoupil. Sálih to odmítal, ale nejnověji údajně přistoupil na dohodu s opozicí. Její podpis je ohlášen na neděli.

Podle agentury AFP dokument předpokládá, že Sálih odstoupí do třiceti dní. Před svými stoupenci ale prohlásil, že by se věci měly řešit vyhlášením předčasných prezidentských voleb. Jemenské nepokoje si vyžádaly už 180 mrtvých.

Syrský režim opět posílá na lidi armádu

Syrský režim ke zklidnění nepokojů povolal do mnoha měst armádu. "Pořádkové síly" do lidí střílely v Homsu a také v Sanamínu, který leží jižně od Damašku. 

Velké demonstrace se konaly v Damašku, v přístavu Banijás, v severosysrkém Kámišlí a v Hamá, která leží na severozápadě státu. Podle svědků byla demonstrace v Banijásu vůbec největší od začátku nepokojů v Sýrii.

Od března už 800 mrtvých

Protesty si od března vyžádaly podle ochránců lidských práv přes 800 mrtvých, z nichž zhruba 100 jsou vojáci a policisté. V Banijásu je slyšet ostrá palba. "Ve městě a okolí bylo v minulých týdnech zatčeno kolem 1000 lidí," řekl jeden z ochránců lidských práv. V Hamá a Homsu bylo prý v ulicích až 20 tisíc protestujících. V Tallu, ležícím severně od Damašku, policisté dav rozháněli slzným plynem.

V pátek se vojsko začalo po šestidenním působení stahovat z města Talkalach u hranice s Libanonem. Podle režimu vojáci město zklidnili a ukončili tamní chaos. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že vojáci zabili několik lidí a další pozatýkali. 

Syrská opozice svolala své stoupence do několika měst a vyzvala je, aby se na znamení mírumilovného protestu dostavili s olivovými větvičkami a odhalenou horní polovinou těla. Svědci z města Homs hlásí, že tamní pořádkové síly zahájily střelbu do demonstrantů.

Tagy: protesty Sýrie Damašek

Zdroje: ČTK