Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Přerůstají vám půjčky přes hlavu? Máme řešení!

Přerůstají vám půjčky přes hlavu? Máme řešení!
Ilustrační fotografie | zdroj: ThinkStock

Narůstající dluhy nejsou rozhodně příjemnou věcí, zvláště, když jste si půjčili od několika různých společností, které vás nyní upomínají s dalšími a dalšími splátkami. Řešení v podobě konsolidace dluhů se v takové situaci přímo nabízí. Jak ale nenaletět a vybrat si při konsolidaci ten nejlepší produkt z nabídky našich bank?

Hospodářská krize z roku 2008 a následně přetrvávající dluhová krize eurozóny značně zahýbali s finančními rezervami českých domácností. Téměř nikdo nepočítal s možností, že bychom se mohli mít v budoucnu hůře, než jak jsme se měli v minulosti, což vedlo ve zvýšené míře k půjčování spotřebitelských úvěrů s vidinou, že v budoucnu se to nějak „zamázne“. V opačném případě domácnosti naopak neměli jednoduše jinou možnost, než půjčit si peníze, pro zachování životní úrovně. Jenže je to již téměř 5 let co krize začala a stále přetrvává! Tento fakt vyvolal v poslední době značný rozmach konsolidací úvěrů.  Pojďme se tedy podívat co to vlastně konsolidace je a za jakých podmínek můžete konsolidaci získat.


Co je konsolidace úvěrů?

Slovo konsolidace pochází původně z latinského consolidus, což v překladu znamená upevnění, ustálení či urovnání. Konsolidace úvěrů nebo někdy také konsolidace půjček či pouze konsolidace je vlastně obyčejná půjčka, se kterou jsou ovšem spojeny nadstandardní služby celkového oddlužení. Konsolidovat lze téměř každý druh nějakého závazku. Nejčastějšími cíli konsolidace se stávají spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo např. kontokorenty. K největšímu rozmachu tohoto produktu došlo především díky novelizaci zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, který říká, že jakýkoliv spotřebitelský úvěr je možné předčasně splatit a to s maximální sankcí 1 % z předčasně splacené částky. Díky tomu je velmi snadné převádět úvěry mezi jednotlivými bankami, čehož začali banky využívat především právě konsolidací úvěrů.

Nezvládáte splácet své závazky?

Pozor tato informace je velmi důležitá. Obecně přežívá ve společnosti domněnka, že o konsolidaci úvěrů žádá člověk až v momentě, kdy už není schopen splácet své závazky. To je ovšem veliké nepochopení ze strany klientů. Naopak o konsolidaci musíte zažádat ještě předtím, než se do nějaké lapálie dostanete. Pro získání konsolidace úvěrů je totiž velmi důležité nemít žádné záznamy o vašem pozdním splácení nebo dokonce nesplácení úvěrů. Pokud tedy splácíte vždy včas, třeba i několik úvěrů, je velká pravděpodobnost, že konsolidaci  získáte, neboť vaše platební historie je v tomto případě jeden z nejdůležitějších faktorů. Další důležitá informace je, že konsolidaci obvykle nedostane hned tak někdo. Je totiž nutné splnit téměř stejné podmínky jako v případě žádosti o bankovní půjčku, ovšem s tím rozdílem, že vám může značně pomoci vaše platební historie.

Máte více závazků?

O konsolidaci ovšem nemusíte žádat vždy až v problémech. Může se vám hodit i v situaci, kdy například máte několik různých závazků. V takovém případě může mít totiž konsolidace úvěrů hned několik pozitivních vlivů, a to snížení měsíčních splátek, snížení částky, kterou přeplatíte na úrocích a samozřejmě i snížení nutné administrativy spojené s obstaráváním několika závazků

Záleží tedy pouze na vás, kterou z výhod zvolíte. Obecně se vždy musíte rozhodnout mezi snížením měsíčních splátek nebo snížením částky, kterou přeplatíte na úrocích. V některých případech ovšem můžete získat obě výhody najednou! Snížení administrativy jde vždy ruku v ruce s oběma variantami. Nezapomínejte ovšem, jako v předchozím případě, na podmínky získání konsolidace.

Jak funguje konsolidace úvěrů?

Konsolidace úvěrů má obvykle následující kroky

  1. Rozhodnete se, jaké závazky chcete konsolidovat. Obvykle se jedná o všechny kreditní karty, spotřebitelské úvěry či kontokorenty, které máte.
  2. Zadáte jaká část závazku vám ještě schází doplatit a jak vysokou splátku aktuálně platíte.
  3. Většinou ihned zjistíte, zda se vám vyplatí o konsolidaci uvažovat, popřípadě kolik můžete ušetřit.
  4. Pokud poté o konsolidaci skutečně zažádáte banka si ověří vaši totožnost, platební historii, bonitu a další podobné věci, které rozhodují o následném přidělení nebo nepřidělení konsolidace úvěrů.
  5. Když vše klapne, tak za vás vaše nová banka uhradí závazky ve všech ústavech, kde máte závazky a vyřeší s nimi veškeré formality.
  6. Splácíte pouze jednu výhodnější půjčku.

Kde získat konsolidaci úvěrů?

Běžná konsolidace úvěrů, zhruba do výše 500 tisíc korun, je dnes na trhu již poměrně běžná. Nabízi ji například GE Money bank a nově spustilo svoje online rozhraní pro uzavírání konsolidací také UniCredit bank. Obě tyto banky mají navíc velmi povedené online sjednání konsolidace půjček.

Doporučuji  si však nejprve jako každý rozumný klient konsolidace nejprve porovnat v našem srovnávači konsolidací úvěrů na Srovnam.cz.