Představitelé G7 plánují schůzi. Rusko nikdo nepozval

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Summit členů G7, který se měl původně konat v ruském Soči, se přesunul do Bruselu. Zároveň nebyl pozván představitel Ruska. Lídři zemí tímto krokem chtějí ukázat nesouhlas s obsazením Krymu.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Lídři sedmi nejvyspělejších ekonomik světa ze skupiny G7 se v Bruselu sejdou 4. a 5. června. Přesný termín summitu oznámil Herman Van Rompuy, který předsedá jednáním zemí EU, na svém twitteru. Schůzka nahrazuje jednání, které měli lídři G7 naplánováno ještě s Ruskem do Soči a které bylo zrušeno kvůli ruskému postupu na Krymu.

Jednání představitelů Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Británie a Spojených států spolu se zástupci Evropské unie začne ve středu 4. června večer a skončit by mělo ve čtvrtek 5. června odpoledne.

O bruselské schůzce rozhodli představitelé G7 na konci března. Jednali tehdy za zavřenými dveřmi na okraj summitu o jaderné bezpečnosti v nizozemském Haagu.

Po tomto více než hodinovém setkání u kulatého stolu zdůraznili podporu Ukrajině a odsoudili postup Moskvy. Upozornili také, že skupina G7 reprezentuje určitý hodnotový systém, a proto se Rusko nemůže jejích jednání účastnit.

Červnový summit G7 bude kromě jiného v krátké době už druhou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v bruselském sídle evropských institucí. Obama belgické hlavní město navštívil právě na konci března hned po schůzce v Haagu.

Tagy: Rusko Brusel skupina G7

Zdroje: ČTK