Praha 2: Koaliční smlouvu podepsali zelení, ODS a ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zástupci vítězné ODS, ČSSD a Strany zelených (SZ) v pondělí podepsali na radnici Prahy 2 koaliční smlouvu. Strany se dohodly, že starostou bude dosavadní místostarosta Jiří Paluska (ODS).

V opozici tak zůstane TOP 09 a sdružení Občané za spokojené bydlení, které usilovalo o pokračování privatizace obecních domů. 

ODS, ČSSD a SZ budou mít v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů. V radě města budou mít občanští demokraté pět křesel, sociální demokraté tři zástupce a SZ jednoho. ČSSD a SZ už své kandidáty zveřejnily, ODS je nominuje večer. Za ČSSD by měli v radě usednout Michaela Marksová-Tominová, Marie Vlková a Jan Pech, za SZ pak Kateřina Jechová. 

Poslankyně Černochová do rady nechce

Paluska po podepsání dohody řekl, že bude do rady navrhovat i dosavadní starostku Prahy 2 a nyní poslankyni ODS Janu Černochovou. Ta ale uvedla, že by nechtěla být placenou členkou rady. "Neumím si představit, že bych byla uvolněnou členkou a zároveň poslankyní," poznamenala. 

Strany se shodly především na problematice správy obecního majetku. Nesouhlasí s rozsáhlým rozprodáváním majetku, o částečném prodeji ale uvažují. "K určitým prodejům v tomto volebním období dojde. Majetek ale chceme především kultivovat," uvedl Paluska. Část majetku podle něho radnice zřejmě naopak vykoupí. 

Koalice hospodárné, sociální a ekologické Prahy 2 ?

Koaliční partneři mezi své priority řadí také zklidnění severojižní magistrály nebo péči o seniory. Svou koalici nazývají koalicí hospodárné, sociální a ekologické Prahy 2.

O opětovné zahájení privatizace městských bytů usilovalo sdružení Občané za spokojené bydlení, které ve volbách skončilo třetí a získalo stejně jako druhá TOP 09 osm zastupitelských křesel. Představitelé ODS už dříve uvedli, že dohoda s Občany za spokojené bydlení by byla zřejmě obtížná. Zástupci sdružení totiž proti radnici několikrát vystoupili, organizovali také petici.

Tagy: ČSSD koalice ODS zelení

Zdroje: ČTK