Podle Motejla hrozí invalidům bída

- Aktuality autor: red

Ombudsman Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci urychleně změnili zákon o pomoci v hmotné nouzi. Tisícům invalidů prý kvůli němu hrozí bída.

Od loňska jim stát dává méně peněz. Řekl to dnes novinářům v Brně. Na to, že současná novela zákona je podle něj špatná, upozorňuje marně již půl roku.
Zákon o pomoci v hmotné nouzi byl novelizován k 1. lednu 2009. Přijat byl s cílem omezit dlouhodobou závislost lidí na sociálních dávkách a zajistit, že dávky budou vypláceny jen těm, kteří se snaží najít si práci. Byl projevem nulové tolerance k občanům parazitujícím na sociálním systému státu.


Loňská novela ale podle Motejla silně postihla invalidy, kteří se ocitli téměř bez peněz. Přišli o podstatnou část dávek. Tvrdě dopadla hlavně na postižené ve třetím stupni invalidity, tedy lidem s nejtěžším zdravotním postižením.


Zákon je ve své současné podobě podle veřejného ochránce práv v podstatě trestá za to, že nemohou pracovat. "Jestliže proto hovoříme o zneužívání dávek, zákon o pomoci v hmotné nouzi srazil invalidní osoby hluboko pod úroveň těch, kdo sociální pomoc státu skutečně zneužívají," zdůraznil.


Motejl doufá, že zákonodárci zapomenou v souvislosti s tímto problémem na politické střety a budou jej bezodkladně řešit. Učinit by tak podle ombudsmana měli bez ohledu na to, že mnozí veřejně deklarovali, že neschválí žádný zákon, který by zvyšoval mandatorní výdaje státu. Učinili tak v souvislosti s prohlubující se zadlužeností republiky. Motejl se ale domnívá, že ve vztahu k invalidům je změna zákona nutná.

Zdroje: ČTK