Pecinu na kandidátku ČSSD prý navrhlo ústředí strany

- Aktuality autor: red

Nasazení ministra vnitra Martina Peciny na pražskou kandidátku ČSSD podle některých sociálních demokratů z metropole navrhlo ústředí strany. Praha teď návrh zvažuje.

Podle jiných zdrojů z pražské ČSSD je kandidátka slabá a Pecina by ji mohl posílit. Vedení ČSSD dříve popřelo, že by se o změnách kandidátních listin v sociální demokracii jednalo. 

Členové pražské ČSSD nechtějí o možném nasazení Peciny oficiálně mluvit. Neoficiálně někteří říkají, že s návrhem přišlo vedení strany a Praha teď bude zvažovat, jestli nabídku přijme.

 Jiní ale přiznávají, že pražská kandidátní listina by potřebovala nějakou významnou osobnost. Současného předsedu pražské ČSSD a lídra kandidátky Petra Hulinského totiž moc lidí nezná. Pražští sociální demokraté si také myslí, že by z kandidátní listiny měla zmizet předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová, která před neuskutečněnými předčasnými volbami figurovala na pátém místě. 

"Pecina je zajímavé a populární jméno. On sám nebyl proti tomu, prý měl nabídky i z jiných krajů," řekl zdroj z pražské ČSSD. Podle zdroje je jednou z variant to, že by Pecina nahradil Zubovou. Mohl by se prý ale posunout i výš. "Neuvažujeme, že by byl lídrem kandidátky. Tím zůstane Petr Hulinský. Pecina by byl maximálně dvojka," dodal zdroj. 

Pražská ČSSD by mohla svou kandidátku změnit buď opakováním primárních voleb nebo může v mimořádném případě požádat ústředí o stažení kandidáta. Krajská organizace pak rozhodne o jeho náhradníkovi. Ústřední výkonný výbor (ÚVV) strany se znovu sejde 6. března. Vedení strany smí vyškrtávat kandidáty od prosince 2005, do té doby to nebylo možné. 

Podle deníku Právo se některým zástupcům ČSSD v metropoli nasazení Peciny nezamlouvá, v ostatních krajích má ale tento krok podporu. Pecinova možná kandidatura by podle deníku Právo porušila údajnou dohodu mezi šéfem ODS Mirkem Topolánkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, podle které se ministři z Fischerovy vlády nebudou ucházet o ucházet o hlasy voličů ve volbách.

Tagy: ČSSD kandidátka

Zdroje: ČTK