Peake slíbila napravit reputaci kabinetu, ČSSD jí nevěří

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Vyjádření důvěry vládě by podle vicepremiérky Karolíny Peake (dříve VV) umožnilo kabinetu napravit si reputaci, k jejíž nízké úrovni prý přispěl každý ze zástupců bývalé koalice.

Peake to dnes uvedla ve sněmovně před hlasováním o další existenci Nečasovy vlády. Slíbila prosazovat politiku dialogu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má tento slib za nedůvěryhodný kvůli tomu, že vláda se bude opírat o bývalé členy Věcí veřejných.

"Chci ukončit politiku nesrozumitelných ultimát a pokusit se společně s kolegy vydat novou cestou. Doufám, že podobné sebereflexe jsou schopni i ostatní hráči. Pokud má vláda fungovat jako důvěryhodný tým, musí se důvěryhodně a slušně chovat všichni hráči," prohlásila Peake. Podle ní bývalé koaliční strany prohospodařily příležitost prosadit maximum ze svých programů, neboť se dostaly do začarovaného kruhu ultimát, dramatických mediálních vzkazů, chování podobného vztahu mazáků k bažantům a vzájemné nedůvěry.

Psali jsme: Peake vytahuje eso z rukávu. Sehnala dostatek poslanců

Vicepremiérka by chtěla přesvědčit občany, že vládnout jde i jinak. Cílem vlády musí být podle Peake politika dialogu mezi koaličními partnery a koalice s opozicí a s veřejností. "Chceme-li po občanech, aby přinesli oběti v zájmu konsolidace veřejných financí, nesmíme jim nabízet obrázek rozhádané vlády, která nemá čas nic vysvětlovat," dodala. K odpovědnosti vyzvala i opozici.

Sobotka označil projev Peake za velmi krásná slova o tom, že Nečasova vláda bude dělat "novou lepší politiku sociálního dialogu". Absolutně se tomu ale podle předsedy ČSSD nedá věřit, pokud to bude vláda opřená o odpadlíky z VV. Vyzval Peake, aby odešla z vlády i ze sněmovny a pokusila se uspět se svou novou stranou v předčasných volbách.

Podobně nová předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová vinila premiéra Petra Nečase (ODS), že chce stavět legitimitu vlády na přeběhlictví. Podotkla, že VV dosud nedostaly garanci toho, že se například neprolomí těžební limity uhlí nebo se zpřísní zdanění hazardu. Většina klubu už nemá důvěru v premiéra, řekla Klasnová.

Tagy: Vláda peake vyjádření sliby

Zdroje: ČTK