Paroubek je osobně pro prolomení limitů, chce ale referendum

- Aktuality autor: red

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je osobně pro prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, pomohlo by podle něho snížit nezaměstnanost v Ústeckém kraji.

V sociální demokracii se o tom teprve povede diskuse, řekl. Jiří Paroubek, který vede sněmovní kandidátku ČSSD na Ústecku, se zároven vyslovil pro krajské referendum o těžebních limitech. 

Prolomení limitů by mělo podle Paroubka na snižování nezaměstnanosti v kraji zásadní dopad, kladně by podle něho také ovlivnilo energetickou bezpečnost České republiky. V ČSSD se bude podle Paroubka teprve debatovat, strana může mít jiný názor. Nesmí se ale podle něho rozhodovat od zeleného stolu. "Musí se rozhodnout obyvatelé Ústeckého kraje," řekl. 

Uzákonění krajského referenda prosazuje ČSSD. Ve sněmovně uspěla, předlohu ale vetoval Senát. Paroubek vyzval strany, které se k limitům vyjadřují, aby v dolní komoře návrh podpořily. "Vyzýváme ODS, aby nevolila obstrukci," uvedl šéf ČSSD.

Případné krajské referendum by podle něho mohlo být zhruba za rok. "Pokud bude výsledek referenda opačný, než je můj soukromý názor, budu jej plně respektovat," dodal. 

Proti prolomení limitů je hlavně Strana zelených, jejíž poslanec a bývalý předseda Martin Bursík se na Ústecku s Paroubkem ve sněmovních volbách utká. Zelení prosazují změnu horního zákona, který by zpřesnil postup pro odpis uhlí za stanovenými hranicemi. Těžařské firmy by měly podle předlohy pod hrozbou vysoké sankce roční lhůtu pro dodání podkladů do správního řízení pro odpis zásob. Nyní v zákoně lhůta není. 

Podobnou novelu stáhla ze sněmovny vláda Jana Fischera, Bursík se kvůli tomu dostal s premiérem do ostrého konfliktu. V dolní komoře leží obdobná poslanecká novela. Sněmovna by ji měla projednat na mimořádné středeční schůzi, kterou iniciovala ODS. Zelení mají podle tisku na oplátku pomoci občanským demokratům blokovat levicové návrhy, které by údajně zvýšily rozpočtový schodek. Řada poslanců ODS však návrh na změnu horního zákona nepodpoří.

Tagy: ekonomika tezba paroubek limity

Zdroje: ČTK