Prognózy se potvrzují, do pátku napadne až 40 cm

- Aktuality autor: red

Od středy zasype Česko sníh, do pátku ho může napadnout až 40 centimetrů. Zatímco ve středu očekávají meteorologové jen do šesti cm nové sněhové pokrývky, ve čtvrtek až 15 centimetrů a v pátek dokonce 20 cm.

Hrozí proto sněhové jazyky a závěje. Mráz bude i nadále, hrozí také náledí. V noci na úterý mohou teploty poklesnout až k minus 15 stupňům Celsia, přes den pak vystoupají na minus tři.

Server Tiscali.cz jako první informoval o tom, že může Česku hrozit kalamita podobná té lednové, kdy na mnoha místech napadlo nejvíce sněhu za několik desítek let. Více ZDE.

"Do úterý bude slabé sněžení spíše jen ojedinělým jevem, ve středu už bude sněžit místy a může napadnout nula až šest centimetrů," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve čtvrtek pak sníh zasype celé Česko, přibude až 15 centimetrů bílé pokrývky. "Od čtvrtka se budou místy tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh i závěje. Během pátku místy vydatnější sněžení, předpokládané množství nového sněhu je šest až dvacet centimetrů" upozorňují meteorologové. 

Na většině území přitom už nyní leží mezi 10 a 30 centimetry sněhu, na horách pak od půl metru do 130 centimetrů. Pražská Libuš třeba hlásí 17 centimetrů, Ruzyně 19 cm. 

Sněhová nadílka se udrží, tento týden by podle předpovědi neměly teploty vystoupat nad bod mrazu. Přes den se rtuť teploměru může vyšplhat k minus třem stupňům, v noci by mělo být mezi minus šesti až minus deseti stupni. Třeba v noci na úterý ale hlásí meteorologové minus šest až minus deset, při zmenšené oblačnosti až minus 15 stupňů Celsia. Navíc není vyloučeno, že další sníh ještě připadne i příští týden.

Příliv studeného vzduchu od východu způsobuje tlaková níže. Ochlazení je v Česku znát už od neděle, například na Lysé hoře naměřili minus 15 stupňů. Ráno pak bylo nejchladněji na Horské Kvildě, minus 23,6 stupně.

Tagy: počasí sníh kalamita

Zdroje: ČTK