Parkanová "překřtila" Karla Schwarzenberga na Josefa

- Aktuality autor: red

Místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) v úvodu dnešní schůze přejmenovala svého stranického šéfa a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na Josefa. Stalo se tak, když předčítala omluvy členů vlády.

"Z členů vlády se omlouvají pan ministr Kocourek Martin z odpoledního jednání z pracovních důvodů, Schwarzenberg Josef zahraniční cesta, Vondra Alexandr pracovní důvody," uvedla.

Později ČTK řekla, že rozhodně nešlo o úmysl, ale o pouhé přeřeknutí. Nedomnívá se také, že by se na ni Schwarzenberg kvůli tomu zlobil.

Parkanová se však až tak moc nezmýlila, protože Josef se mezi křestními jmény šlechtice Schwarzenberga skutečně vyskytuje. Internetová Wikipedie uvádí, že celé jeho jméno v němčině zní "Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg".

Nešlo o první chybu ve jméně knížete

Není to poprvé, kdy jméno současného ministra zahraničí doznalo ve sněmovně změny. Například v roce 2007 upozorňovala bývalá poslankyně zelených Kateřina Jacques tehdejšího předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), že ministr zahraničí Topolánkovy vlády se nejmenuje "Karel Schwanzenberg", ale "Karel Schwarzenberg". "Rozdíl mezi pojmy schwanz a schwarz jsou takové, že schwanz znamená v českém překladu ocas, zatímco schwarz znamená černý," prohlásila a její slova provázelo pobavení v sále.

Tagy: sněmovna schwarzenberg parkanová knize

Zdroje: ČTK