Tarify se asi měnit nebudou. Odbory zvažují, zda návrh přijmou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Platové tarifní tabulky zaměstnanců veřejné sféry se možná pro příští rok měnit nebudou. Systém odměňování se asi změní až od roku 2012. Odboráři nyní zvažují, zda na takovou změnu přistoupí.

Po jednání se zástupci odborů to v úterý řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Příští rok by se ale rozšířila možnost takzvaného pásmového odměňování, které umožňuje zvolit tarifní plat v celé škále mzdových stupňů, tedy bez striktního dodržování počtu odpracovaných let. Odbory se mají rozhodnout do odpoledne, zda takový návrh přijmou. 

Odbory si vzaly čas na rozmyšlenou do 15:00

Odbory podle Drábka předložily návrh na vytvoření společné pracovní skupiny, která by připravovala systémovou změnu odměňování od roku 2012. "S tím já jsem souhlasil za podmínky, že bude pro rok 2011 rozšířena možnost takzvaného pásmového odměňování, nyní je používáno už nyní například ve zdravotnictví," řekl Drábek. Odbory si vzaly čas na rozmyšlenou do 15:00. 

Odpoledne mají návrh projednat na společné schůzce odborových svazů sdružujících zaměstnance z rozpočtové sféry a předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Ten by měl potom společné stanovisko předat ministru Drábkovi.

"Jeden z požadavků z naší strany je, aby to, co navrhuje ministr Drábek, potvrdil i pan premiér," řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Vyjednat co nejlepší podmínky pro lidi - jediný mandát, který máme

Konkrétně se však odbory k tomu, zda na návrh ministra práce a sociálních věcí přistoupí, odmítají až do sdělení svého stanoviska vládě vyjadřovat. "My máme mandát vyjednat co nejlepší podmínky pro lidi a myslím si, že to, co je navrženo, že ty dobré podmínky pro zaměstnance zachovává," připustil přesto Dobšík. 

Vláda bude projednávat návrh na změnu zákoníku práce a tarifních tabulek odpoledne. Podle původního návrhu měla existovat jedna. Platy by nerostly automaticky podle počtu odpracovaných let, zaměstnavatelé by ale měly širší možnost přiznávat osobní ohodnocení. Odbory s tím ostře nesouhlasily. Kvůli změnám i vládním plánu snížit objem mezd ve veřejné správě o desetinu vyšlo v úterý do ulic zhruba 40000 lidí.

Drábek: Můj návrh je vstřícný

Drábek soudí, že je jeho návrh vstřícný. Je připraven jej předložit a ve vládě obhajovat. "Chtěl bych přesvědčit kolegy ve vládě, aby se v takovém případě s tabulkami nehýbalo, aby zůstaly, jak jsou v letošním roce bez jakéhokoli snížení," dodal Drábek.

Tagy: změna 2012 odbory platy

Zdroje: ČTK