Pan herec Ivan Trojan oslaví padesátiny

- Magazín autor: Michal Polák

Jen málokterý český herec se může pyšnit takovým množstvím cen jako Ivan Trojan. Má pět Českých lvů, cenu Thálie, televizní cenu Elsa i Zlatou nymfu z televizního festivalu v Monte Carlu a nominaci na Radoka. Trojan, který má stále angažmá v Dejvickém divadle oslaví poslední červnový den 50. narozeniny. Jak sám herec říká, ocenění jsou příjemná, ale důležitější je podle něj samotný proces tvorby. 

Ivan Trojan

Ivan Trojan,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud jde o cenu profesní od kolegů či kritiků, je to velice povzbuzující, potěší to a já si jí vážím. Ale druhý den už vůbec nic neznamená, protože je nutno znovu se pustit do těch strastiplných hledání u této profese," řekl Trojan. Jeho prvním angažmá po absolvování DAMU bylo rok před listopadem 1989 tehdejší Realistické divadlo, kde se poprvé setkal s Miroslavem Krobotem při práci na inscenaci Merlin aneb Pustá zem. V roce 1990 přešel na Vinohrady, kde zaujal kreacemi Romea, Ivana v Bratrech Karamazových či jako Kamil Champsboisy v komedii Brouk v hlavě. Premiéru měla v roce 1996, rok poté Trojan Vinohrady opustil a s Lukášem Hlavicou se připojil k nově formovanému souboru Dejvického divadla. 

"Pan Krobot tehdy odešel z Národního divadla s celým ročníkem DAMU. Je to nesmírně skromný člověk, neustále se snaží hledat a objevovat věci, které nás zajímají a někam posouvají. Jeho či naše úspěchy s ním nic nedělají, je poměrně konstantní a přitom velmi objevitelský," řekl Trojan, který na Vinohradech v Menzelově inscenaci Feydeauovy frašky Brouk v hlavě stále hostuje. Během téměř osmnácti let tu zatím měla 337 repríz. 

"Když jsem z Vinohrad odcházel, myslel jsem si, že do roka a do dne dohraju všechny role a už se tam nevrátím. Toto představení ale diváci nepustili. Pro mě to je možnost potkat se s lidmi, které jsem měl rád, a zahrát si na velkém jevišti, ke kterému necítím nesympatie. Ta hra je báječná a role příjemná," dodal. 

Padesátiny oslaví ve vesnici, kde se ženil

Velkou změnu nečeká ani na podzim po nástupu Michala Vajdičky do křesla uměleckého šéfa Dejvického divadla. "Už tu připravil dvě inscenace. Když se mezi námi objevil poprvé, připadalo mi, jakoby s námi už deset let dělal. A takový pocit jsme měli všichni. I proto jsme se shodli, aby v Krobotově práci pokračoval," podotkl Trojan, který exceluje na filmovém plátně i televizní obrazovce. 

Na podzim se objeví v mrazivé televizní komedii Osmy, v níž ztvárnil úředníčka, který v roce 1980 v opilosti podepsal Chartu 77. Jeho šéfa v podniku bytového hospodářství hraje právě Krobot, který začátkem července uvede v soutěži karlovarského festivalu svůj celovečerní filmový debut Díra u Hanušovic, ve kterém poprvé s plnovousem hraje i Trojan. V posledních týdnech natáčel tucet epizod seriálu režiséra Ivana Pokorného podle scénáře Ivy Procházkové Vraždy v kruhu. "Tuto krimisérii budeme dotáčet v září a v říjnu, hraju v ní hlavního policajta," podotkl. 

Své životní jubileum oslaví populární herec narozeninovým sportem ve vesnici, kde měl svatbu. "Vždy to pro mě byla záminka zahrát si kopanou a pozvat k tomu kamarády i kolegy. Přijedou například David Ondříček, Vojta Dyk, David Novotný a spousta dalších. Hrajeme fotbal proti místním a stala se z toho už tradice," dodal herec, jehož životním krédem je slušnost. 

"Zkrátka být slušný člověk a neubližovat - to je to první, co mě napadlo. Spíše se snažím být takový. Byl bych rád, kdybychom všichni více soucítili - se sebou navzájem i s těmi kolem. Svět by byl lepší a více bychom si rozuměli," dodal nastávající padesátník.

Tagy: narozeniny herec

Zdroje: ČTK