Ostrava v roce 2050? Město důchodců

- Aktuality autor: Danica Klein

Do šesti let bude mít Ostrava o šestinu obyvatel méně než nyní a bude mezi nimi podstatně větší podíl lidí ve věku nad 65 let. Vyplývá to z analýzy, kterou pro město zpracovala společnost Proces. Primátorův náměstek Jiří Srba (ČSSD) dnes na tiskové konferenci řekl, že město řeší, jak negativní trendy v úbytku obyvatelstva zastavit nebo zpomalit.

Od roku 1990 poklesl počet obyvatel Ostravy z 331.000 na 306.000. Podle analýzy bude v roce 2050 ve městě žít už jen 262.500 lidí. "S úbytkem obyvatel se potýkají i jiná města. Problém ale je, jaký typ obyvatel a proč Ostravu opouští," řekl expert společnosti Proces Lubor Hruška-Tvrdý.

Nový územní plán

Z analýzy vyplývá, že z Ostravy se stěhují především mladší lidé. Zatímco v letech 1996-2000 se z Ostravy odstěhovalo do Prahy 795 lidí, mezi lety 2006 a 2010 jich už bylo 3037. Nejvíce Ostravanů se ale nestěhuje tak daleko, míří do obcí, které jsou nedaleko hranic města, kde si stavějí domy.

"Spousta obyvatel odchází za hranice okresu, nicméně stále ve městě pracují, jezdí sem za zábavou a utrácejí vydělané peníze. Proto je potřeba vytýčit určité lokality pro stavbu rodinných domků na území města," řekl náměstek Srba. S tím je podle něj třeba počítat v novém územním plánu, který by měl vzniknout do dvou let.

Srba uvedl, že město potřebuje také takzvané startovací byty, ve kterých by mohli žít mladí lidé, kteří v Ostravě najdou práci a ještě nemají vlastní rodiny. "Jeden z motivů, proč jdou lidé do Ostravy, je bydlení, druhý práce. Pokud se je podaří vyvážit, budou ve městě lidé," řekl Hruška-Tvrdý.

Vytvořit podmínky pro život

Ostrava se bude muset vypořádat se stárnutím populace. "Z města se stěhuje především mladší a střední generace, ta starší generace má tendenci zůstat ve městě. Je potřeba na to pamatovat a vytvářet jim podmínky pro život, to znamená, aby měli dostatek nájemních bytů, kde bude nájemné v únosné míře," řekl primátorův náměstek Srba. Město proto musí najít místa, která budou vhodná pro předělání na byty pro seniory.

Zdroje: ČTK