Olympijská vlajka přistála v Riu

- Aktuality autor: Danica Klein

Začátek čtyřletých příprav na příští hry předznamenal v pondělí přílet olympijské vlajky do brazilského Ria de Janeiro z Londýna, kde v neděli skončila letošní olympiáda.

Starosta města Eduardo Paes vystoupil z letadla na letišti Tom Jobim s vlajkou v rukou v doprovodu dalších vysokých představitelů, kteří se v neděli zúčastnili v britské metropoli závěrečného slavnostního ceremoniálu.

"Přílet olympijské vlajky pro mne znamená nikoliv začátek, nýbrž konsolidaci významného procesu přeměny pro Rio de Janeiro," prohlásil Paes. "Jsem si jistý, že tento proces přeměny, tento obrat k budoucnosti, tu je konsolidován."

Aktivisté kritizují nedostatečné konzultace

Podle starosty jde o "důležitý okamžik" pro Rio i Brazílii. Vyslovil přesvědčení, že olympijské hry zanechají Riu velký odkaz. Město s proslavenými plážemi trpělo desítky let lhostejností poté, co v roce 1960 ztratilo postavení hlavního města ve prospěch Brasílie. 
Na letišti ale starostu vítala i skupinka demonstrantů, kteří protestovali proti vystěhováním kvůli projektům spojeným jak s olympiádou, tak s mistrovstvím světa v kopané, které se bude v Brazílii konat v roce 2014.

Lidový výbor pro světový šampionát a olympiádu, který protest zorganizoval, prohlašuje, že zhruba 170.000 lidí hrozí vystěhování z jejich domovů, respektive již vystěhováni byli kvůli projektům spojeným s oběma sportovními událostmi. Týká se to například 4000 obyvatel takzvaného Vila Autódromo, kde má být vybudován olympijský park. Aktivisté kritizují například nedostatečné konzultace mezi vládou a postiženými komunitami, ale také nízké finanční částky vyplacené jako kompenzace.

Paes ale reagoval upozorněním, že "nikdo odnikud nebude vypuzen bez jakékoliv alternativy" a všem krokům předchází množství konzultací a diskusí. Dodal, že někteří z lidí, kteří se brání přestěhování, "demonstrují proti vládě vždycky. (...) Nechtějí, aby se tu cokoliv dělo."

Hedvábná olympijská vlajka byla vytvořena pro hry v jihokorejském Soulu v roce 1988. Nyní bude dočasně umístěna v prostorách riodejaneirské radnice, kde ji zájemci mohou spatřit.

Tagy: oh rio vlajka

Zdroje: ČTK