Okamura bude lídrem ve středních Čechách

- Aktuality autor: Danica Klein

Senátor Tomio Okamura bude kandidovat na čele kandidátky svého hnutí Úsvit přímé demokracie ve Středočeském kraji. 

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: Profimedia.cz

V předčasných sněmovních volbách se tak střetne například s místopředsedou TOP 09 a exministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a stínovým ministrem obrany ČSSD Janem Hamáčkem, kteří jsou také jedničkami na středočeských kandidátkách svých stran. Okamura na dnešní tiskové konferenci představil osm krajských lídrů, zbytek chce představit v pondělí. 

Dalšími soupeři Okamury ve středních Čechách budou občanský demokrat a exministr zemědělství Petr Bendl či bývalý poslanec KSČM Stanislav Grospič.

V Olomouckém kraji bude stát na prvním místě kandidátky hnutí Úsvit dosavadní poslanec Radim Fiala, který se do Sněmovny původně dostal za ODS, ale vystoupil z ní. V Královéhradeckém kraji povede kandidátku také dosavadní poslanec Jiří Štětina, který se v minulém volebním období dostal do Sněmovny za Věci veřejné. Také v Ústeckém kraji se na prvním místě ocitl bývalý poslanec VV David Kádner. 

Vedení VV v pondělí rozhodlo, že nepůjde do voleb samostatně, ale že někteří jeho členové podpoří hnutí Úsvit a budou za něj kandidovat. Okamura odhadl, že z celkových asi 400 kandidátů hnutí jich asi čtyři nebo pět budou členy VV. Mohl by mezi nimi být i šéf VV Vít Bárta. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který kandiduje jako lídr ODS v Plzeňském kraji, je podle Okamury "gauner s populární tvářičkou". Ve volbách má mít vhodného protikandidáta, řekl možnému Bártovu angažmá. 

Na Vysočině bude lídrem hnutí Úsvit šéfredaktor zpravodajství Hitrádia Vysočina Martin Lank a v Moravskoslezském kraji živnostník Karel Fiedler. V Karlovarském kraji povede kandidátku režisér Pavel Ries, který vešel do povědomí hlavně svojí snahou o záchranu lázní Kyselka. Ve Zlínském kraji bude jedničkou Jaroslav Holík. 

Okamura podle svých slov očekává, že jeho poslanci budou po volbách čelit od ostatních stran vydírání, pomluvám i křivým obviněním, a proto prý vybral lidi, kteří budou schopni takovému tlaku odolat. Ujistil, že jeho hnutí nebude kandidovat v žádné koalici. Výkonná rada hnutí podle něj také neschválila spolupráci s NS-LEV21 Jiřího Paroubka. 

Okamurovo hnutí chce například prosadit prezidentský systém, odvolatelnost politiků, trestní a hmotnou odpovědnost soudců a státních zástupců. Klíčovým bodem programu, z něhož není ochoten ustoup

Tagy: kandidát TOP 09 senator

Zdroje: ČTK