ODS chystá vizuální protikampaň proti lživým billboardům ČSSD

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté odpoví na kampaň ČSSD proti církevním restitucím vlastními billboardy. Mají upozornit na přínosy majetkového vyrovnání s církvemi. Předseda ODS Petr Nečas a další lídři strany kampaň představí v pátek. Podle mluvčího ODS Tomáše Bartovského kampaň také s nadsázkou poukáže na restituční minulost ČSSD, a to "v bezprostřední blízkosti jejího dlouholetého sídla v centru Prahy".

Sociální demokraté v posledních týdnech zdůrazňují téma církevních restitucí ve své volební kampani. Rozmístili mimo jiné billboardy, na nichž je nápis ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard u obrázku modré ruky dávající pytel druhé ruce, zřejmě duchovního. Plakáty ČSSD ostře kritizovaly církve. Sociální demokraté tvrdí, že míří jen proti vládní verzi vyrovnání s církvemi.

"Na rozdíl od negativních plakátů a inzerátů sociální demokracie upozorní občanští demokraté na několika desítkách billboardů na různých místech ČR na možné pozitivní přínosy úspěšného vyřešení majetkového vztahu státu a církví a náboženských společností. Zároveň ale ODS poukáže na restituční minulost v současnosti nejsilnější levicové strany," sdělil dnes Bartovský.

Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) už při minulém vypjatém sněmovním jednání o církevních restitucích ČSSD vyčetl, že se chová pokrytecky, když nyní kritizuje restituce a sama dříve vysoudila své pražské sídlo - Lidový dům. ČSSD po několikaletém soudním sporu získala Lidový dům v roce 2000. Ústavní soud totiž přiznal společnosti Cíl vlastněné ČSSD, že je majitelem budovy. Lidový dům tak definitivně přiřkl ČSSD.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi označuje Nečasova vláda za jeden ze svých klíčových návrhů. Ve sněmovně už jednou těsně uspěl. Vrátil ho ale levicový Senát. K jeho prosazení nyní vláda potřebuje 101 hlasů. Pochybnosti o návrhu má prezident Václav Klaus. Sněmovna by o vyrovnání s církvemi měla rozhodovat už na schůzi, která začíná v úterý.

Tagy: kampaň ČSSD nuda ODS prázdniny svinstvo církve

Zdroje: ČTK