Odpusťte nám dluh, prosí Neumannová liberecké věřitele

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kateřina Neumannová vyzvala liberecké stavební firmy, Technickou univerzitu a Dopravní podnik, aby odpustily organizačnímu výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci své pohledávky.

Dluh po šampionátu by se tak podle jejích slov mohl snížit ze 112 na 55 milionů korun. 

"Což už je řešitelnější," řekla ve čtvrtek v Praze bývalá předsedkyně organizačního výboru MS. Už dříve uvedla, že se bude snažit uhradit především pohledávky menších firem, pro něž dluhy mohou znamenat existenční potíže. 

Liberecké firmy prý na MS vydělaly, tak proč neodpustí dluh

"Díky investicím, které Technická univerzita a město Liberec před konáním mistrovství světa získaly, by bylo vhodné, aby tyto částky byly odpuštěny, protože investice mnohonásobně převýšila dlužnou částku," nastínila Neumannová svou představu o řešení dluhů. "Totéž se týká libereckých stavebních firem. Ty získaly velké investice, i tady by bylo vhodné o odpuštění dluhu mluvit," prohlásila olympijská vítězka. 

Pokud by město Liberec na její návrh přistoupilo, dluh by se zmenšil na polovinu. Primátor Liberce Jan Korytář se ve středu nechal slyšet, že město by mohlo uhradit část dluhu ve výši asi 40 milionů korun. "Chtěla bych o tom hovořit i s menšími věřiteli, kteří jsou ochotni pohledávku snížit kolem deseti procent," pokračovala Neumannová.

Sama však v tomto případu už může působit pouze jako poradkyně, protože na organizační výbor byl podán návrh na insolvenční řízení, o kterém bude rozhodovat soud.

Tagy: firmy

Zdroje: ČTK