Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Odběry krve budou v budoucnu možná provádět roboti

Odběry krve budou v budoucnu možná provádět roboti
Robot na odběr krve Veebot | zdroj: www.veebot.com

Skupina vědců z Kalifornie vyvinula prototyp robota, který dokáže samostatně provádět odběry krve pacientům. Na svých stránkách o tom informoval francouzský deník Le Figaro.

Vědci pracovali na vývoji robota nazvaného Veebot od roku 2010 a slibují si od něj snížení počtu zranění vznikajících při odběru krve zdravotním personálem a také ušetření nákladů nemocnic. Podle výzkumu, který vědce vedl k myšlence robota na odběr krve, se zdravotní sestry nestrefí do žíly ve 20 až 25% případů. To často vede ke vzniku menších zranění pacientů a nutnosti opakovat odběr znova. Robot naproti tomu dokáže podle zveřejněných výsledků úspěšně vybrat vhodnou žílu v 83% pokusů. Toto číslo by mělo podle vědců ještě vzrůst až na 90%. Zavedením odběrů krve robotem by se podle vědců také snížily náklady nemocnic způsobené chybným označením odebraných vzorků.

Robot je schopný provést odběr krve od začátku do konce. Celý proces trvá podle vědců jednu minutu.

Reakce na možnost zavedení nového robota do praxe jsou různé. Zatímco část americké veřejnosti by uvítala minimalizování chyb vznikajících při klasických odběrech krve, druhá část zůstává skeptická k nahrazování člověka stroji. Zavedení robota Veebot do nemocnic však v každém případě musí předcházet důkladné testování, které může trvat několik týdnů, ale také několik let.

Zdroje:
Le Figaro