Obyvatelé Varnsdorfu se bouří proti vedení města

- Aktuality autor: Michal Polák

V severočeském Varnsdorfu začala krátce po 14:00 další demonstrace, která je tentokrát namířená proti vedení města.

Na místě je podle zpravodaje ČTK kolem 200 lidí. Očekává se, že se po úvodních proslovech pořadatelů vydají průvodem kolem romských ubytoven. Na místě jsou policisté v uniformách i v civilu a také členové antikonfliktního týmu. Policie hlídá rovněž příjezdové trasy do Varnsdorfu.

Na náměstí E. Beneše se podle zpravodaje ČTK shromáždili především místní obyvatelé. Někteří z nich mají na sobě bílá trička s nápisem "Z našich daní žijete a ještě nás bijete!!". Zatím to nevypadá, že by se na akci chystali i extremisté.

Organizátor akce Lukáš Kohout přítomným řekl, že na příští víkend žádnou akci na severu Čech neplánuje, ale přesune své aktivity do Prahy.

Odstoupení vedení města

Místní protest tentokrát nesvolali proti nepřizpůsobivým obyvatelům jako v minulých sedmi případech, ale požadují odstoupení vedení města. Původně se měl konat protest také v nedalekém Rumburku, jeho svolavatel jej ale nakonec zrušil. Policie už dříve avizovala, že bude mít na obou místech dohromady asi 700 lidí.

Ve Varnsdorfu dnes také zástupci iniciativy Nenávist není řešení uspořádali dětský den s kulturním programem, jehož součástí bylo například loutkové divadlo nebo vystoupení romských kapel. Podle jednoho z organizátorů Markuse Papeho se program odehrál nejprve u ubytovny v ulici T.G.M., poté se vystupující přesunuli k ubytovně Hotel Sport.

Ve městech ve Šluknovském výběžku je několik týdnů napjatá situace mezi místními obyvateli a nově přistěhovanými Romy. Místní si stěžují a rostoucí kriminalitu. V Rumburku a Varnsdorfu se konalo několik demonstrací a pochodů k ubytovnám, kde Romové bydlí.

Situace se vyhrotila po dvou incidentech. Nejprve to byl 7. srpna mačetový útok pětice Romů na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o 14 dnů později pak podle policie napadlo asi 20 Romů skupinku místních v Rumburku; vyšetřovatelé útok klasifikovali jako rasistický.

Tagy: demonstrace odstoupeni varnsdorf

Zdroje: ČTK