O reformách nevedete dialog, kritizuje ČSSD vládu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vláda nevede s veřejností ani opozicí dialog o hospodářských reformách, které připravuje nahodile a bez patřičných odborných podkladů. Tato kritika zazněla na veřejném slyšení, které ve sněmovně uspořádal petiční výbor, ovšem bez účasti ministrů.

Vznášeli ji hlavně přítomní politici ČSSD. Nikdo z ministrů se ale slyšení neúčastnil. 

"Žádná debata v tomto domě neprobíhá," posteskl si přítomný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobně se vyjadřovali i jeho straničtí kolegové, kterým také vadilo, že se nedostavil žádný člen vlády. 

Slova kritiky však zněla i z úst dalších přítomných, nejen politiků. Impulzem pro veřejné slyšení byla petice ´Zastavme devastaci naší země´, jejímiž iniciátory jsou sociální demokraté. Lidé pod ní podepsaní požadují zastavení vládních reforem a navrhují schválit zákony, které již v minulosti navrhovala ČSSD. 

Dlouhý seznam omluvených politiků

Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek na slyšení vysvětloval například zvýšení poplatků za pobyt pacienta v nemocnici. Vláda je chce zvýšit z 60 na 100 korun za den. Denní životní náklady u 20 procent nejchudších seniorů přitom podle něj představují 140 korun. 

Jan Škorpík z ministerstva práce odmítl to, že by se o reformách rozhodovalo bez analýz a podkladů. Například u důchodové reformy existovalo několik analýz. "Všechny podklady, které jsou, tak jsou veřejně dostupné všem a z nich vyplývá, že důchodová reforma je potřebná," řekl. 

Zástupce petentů Michal Kucián řekl, že ho seznam omluvených politiků mrzí. Zdůraznil, že petici podepsalo víc než 30 tisíc lidí. "Nejsou to imaginární lidé, jsou to skuteční lidé, kteří bydlí v České republice," řekl. 

Vzdělání pro děti ze sociálně slabých rodin

Petiční výbor se nyní sejde znovu a rozhodne, zda veřejné slyšení na toto téma svolá znovu. 

Signatáři petice požadují zavedení daňové progrese, zdanění hazardu a důsledné omezení daňových úniků. K dalším požadavkům patří přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákazu anonymních akciových společností. 

Petice odmítá sociální škrty, sjednocení sazby DPH na 17,5 procenta, zvyšování poplatků ve zdravotnictví, zavádění standardní a nadstandardní zdravotní péče, zavádění školného na veřejných vysokých školách, které by omezilo dostupnost vzdělání pro dětí ze sociálně slabých rodin.

Tagy: ČSSD Vláda ministři reformy

Zdroje: ČTK