Nový poradce pro Řecko má urychlit program privatizace

- Aktuality autor: Danica Klein

Řecko dnes jmenovalo finanční poradce pro řadu privatizačních projektů. Důvodem je tlak mezinárodních věřitelů, aby silně zadlužená země urychlila prodej majetku, a získala tak peníze na splacení svého dluhu.

Řecko se zavázalo, že z prodeje státního majetku do roku 2015 získá 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč). Prodej majetku je důležitou součástí plánu zadlužené země, který jí má pomoci k návratu na trh s dluhopisy bez restrukturalizace dluhu. Případná restrukturalizace dluhu by mohla silně otřást eurem.

15 privatizačních projektů

"Meziresortní komise pro restrukturalizaci a privatizaci vybrala poradce, aby urychlila program privatizace a prodeje státního majetku," uvedlo v prohlášení ministerstvo financí. Poradci byli vybráni pro 15 různých privatizačních projektů, včetně prodeje podílů v loterijní firmě OPAP, plynárenské firmě DEPA, železniční společnosti OSE a letišti v Aténách či prodeje koncese na výběr mýtného na dálnici, nemovitostí v majetku státu a pro aukci frekvenčních pásem.

Poradci při prodeji podílu 34 procent v největší evropské sázkařské firmě OPAP budou Deutsche Bank a National Bank. Mezi najatými poradci jsou rovněž HSBC, BNP Paribas, Credit Suisse, Ernst & Young, Rothschild & Sons a Citigroup, napsala agentura Reuters.

Nouzový úveř do roku 2013

Řecko loni v květnu kvůli finančním problémům získalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pomoc o celkovém objemu 110 miliard eur výměnou za razantní škrty výdajů, zvýšení daní a strukturální reformy. Řecko se stalo prvním členem eurozóny, který byl nucen požádat o pomoc své partnery a MMF, protože zemi hrozil bankrot. Nouzový úvěr má Řecko k dispozici do roku 2013, pak ho musí začít splácet.

Zachránný plán selže

Šéf mise Mezinárodního měnového fondu v Řecku Poul Thomsen dnes řekl, že záchranný plán pro Řecko bez dalších fiskálních a strukturálních reforem selže, protože země nebude schopna snižovat rozpočtové deficity podle stanoveného plánu. Nad schopností Řecka vrátit se příští rok pro úvěry na trh dluhopisů podle Thomsena visí otazník.

Tagy: Řecko krize unie úvěr

Zdroje: ČTK