Neustál aféry: Německý prezident Wulff rezignoval

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Německý prezident Christian Wulff dnes rezignoval. Demisi zdůvodnil ztrátou důvěry občanů a nemožností naplno vykonávat svou funkci. Wulff čelí podezření ze zneužití postavení v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko, a dalším aférám z období před rokem 2010, kdy nastoupil do čela země.

"Německo potřebuje prezidenta, který se může bez omezení věnovat národním i mezinárodním výzvám. Prezidenta, který se těší důvěře velké většiny obyvatel. Vývoj posledních dnů a týdnů ukázal, že důvěra ve mě a tím i moje schopnosti jednat jsou značně omezeny," vysvětlil Wulff v přímém televizním přenosu důvody své okamžité demise.

Wulff kvůli aférám čelil výzvám k odstoupení již delší dobu, což ale odmítal. Tlak na něj vzrostl po čtvrteční žádosti státního zastupitelství v Hannoveru o zbavení jeho imunity, kdy se k hlasům opozice přidali i někteří představitelé vládního tábora. Kancléřka Angela Merkelová, která ho do funkce navrhla a prosadila, se má k prezidentově rezignaci vyjádřit v 11:30 SEČ.

Tagy: rezignace

Zdroje: ČTK