Netanjahu varoval Američany před vývojem íránských střel

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Teherán vyvíjí mezikontinentální balistické střely, kterými bude jednoho dne schopen zasáhnout území Spojených států. V rozhovoru se zpravodajskou stanicí CBS News to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten se v New Yorku zúčastnil zasedání Valného shromáždění OSN a při svém vystoupení v rámci všeobecné rozpravy kritizoval nového íránského prezidenta Hasana Rúháního, jehož označil za vlka v rouše beránčím. 

"Na mezikontinentálních střelách nepracují kvůli nám. Mohou nás zasáhnout tím, co mají. To je pro vás," řekl Netanjahu v rozhovoru, který CBS News dnes odvysílala. Dodal, že totéž vědí i americké výzvědné služby. 

Poprvé se o hrozbě íránských mezikontinentálních raket začalo podle Reuters hovořit v roce 2011 po výbuchu na íránské vojenské základně. Izrael tehdy uvedl, že exploze souvisela s vývojem balistické rakety s doletem 10.000 kilometrů, což by dostačovalo k zasažení Spojených států. 

Izraelský premiér varuje před rychlým usmiřováním Západu s Teheránem. Tvrdí, že nový íránský prezident Hasan Rúhání, hlásající ochotu vyřešit sporný jaderný program, se ve skutečnosti snaží svět jen uchlácholit a získat čas na výrobu jaderných zbraní. 

Západ spolu s USA je ochoten s Rúháním vyjednávat. Americký prezident Barack Obama dokonce s Rúháním před týdnem krátce telefonoval. Rozhovor, první na takovéto úrovni po více než 30 letech přerušených diplomatických styků, se uskutečnil před Rúháního odletem z USA do vlasti. V New Yorku se íránská hlava státu podobně jako Netanjahu zúčastnila jednání Valného shromáždění OSN. 

I přes náznaky zlepšení vzájemných vztahů pracují zákonodárci USA na dalších sankcích vůči Teheránu, zároveň ale nevylučují jejich zmírnění, pokud islámská republika vyhoví požadavkům Rady bezpečnosti. 

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes v této souvislosti prohlásil, že Írán musí nejdříve prokázat vůli ukončit spor o svůj jaderný program. Západ se obává, že Teherán pracuje na jaderných zbraních, což Teherán odmítá a trvá na čistě mírovém využití jádra. Rúhání oznámil, že chce dohody o nukleárním vývoji dosáhnout do půl roku. 

Tagy: Izrael Spojené státy americké

Zdroje: ČTK