Nedostatek harddisků kvůli záplavám v Thajsku

- Aktuality autor: Jan Pastor

Záplavy, které v Thajsku připravily o život více než 530 lidí, zřejmě způsobí vážné problémy na trhu s počítačovou technikou. Podle serveru PCmag.com se může v nejhorším případě počet harddisků na trhu v prvním čtvrtletí příštího roku propadnout až o 20 procent.

V Thajsku bylo v první polovině letošního roku vyrobeno 40 až 45 procent všech světových harddisků. Přibližně polovina výrobních kapacit byla ale zasažena povodněmi, které tuto asijskou zemi sužují od července. Některé továrny jsou zcela zatopeny, jiné musely výrazně omezit výrobu kvůli špatné dostupnosti a častým výpadkům elektřiny.

Podle serveru PCmag.com je výpadek harddisků na trhu na počátku příštího roku nevyhnutelný. Situace se podle serveru stabilizuje až kolem poloviny roku.

Situace se začíná pomalu zlepšovat

Situace se severně od Bangkoku začíná pomalu zlepšovat, v hlavním městě ale trvá nebezpečí. Premiérka Jinglak Šinavatrová dnes varovala, že provizorní zábrany z pytlů s pískem postup povodně do centra Bangkoku nezastaví, ale pouze zpomalí.

Ve středu města by tak voda mohla vystoupat až do výšky 30 centimetrů. Na některých předměstích thajské metropole je přitom situace výrazně horší, ulice jsou zde zaplaveny až do výšky dvou metrů.

Hrozí přívalové deště

Meteorologové navíc varují, že v pěti provinciích na jihu Thajska hrozí v nejbližších dnech přívalové deště. Ty by zde způsobily další záplavy.

Katastrofální povodně způsobily škody za miliardy dolarů. Thajskou metropoli by měli v příštím týdnu navštívit generální tajemník OSN Pan Ki-mun a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, kteří budou s Šinavatrovou jednat o možné pomoci Thajsku.

 

Tagy: Thajsko záplavy Bangkok

Zdroje: ČTK