Nedočkavý volič chtěl volit už dopoledne

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Na otevření volebních místností v Libereckém kraji čekaly na některých místech desítky lidí. Třeba v Liberci na Králově Háji se fronta tvoří pravidelně, ve čtvrti žije vysoké procento seniorů a ti jsou zvyklí k volbám chodit. Berou to jako povinnost. Ve Frýdlantu na Liberecku se dokonce nedočkavý volič domáhal hlasování už dopoledne. 

Volby do Senátu 2012.

Volby do Senátu 2012.,zdroj: Mediafax

"Měla jsem v kanceláři jednání, když tam vrazil starší muž s občankou v ruce a že jde volit, přitom bylo teprve v půl jedenácté," popsala situaci Švejdová. Muž ji trochu zaskočil. "Určitě nešel volit poprvé a ani opilý nebyl," poznamenala. Nedočkavému voliči vysvětlila, že volební místnost je o patro níž, ale otevře se až úderem 14:00. "Odešel, později jsem se ale dozvěděla, že se dobýval i dolů a zkoušel, jestli je to pravda a zda by opravdu nemohl odvolit dřív," dodala Švejdová. 

V Libereckém kraji již jeden kandidát odstoupil

V Libereckém kraji se letos o křeslo v krajském zastupitelstvu uchází 761 kandidátů z 20 politických stran a hnutí. Ve volebních místnostech visí upozornění na úmrtí sedmdesátiletého Jana Utinka z České Lípy, kandidoval za Stranu práv občanů - zemanovci (SPOZ). Ještě před registrací kandidátek odstoupil Radim Zika, jenž byl na šestém místě kandidátky ODS. Před čtyřmi lety kandidoval na hejtmana, teď se chce věnovat podnikání. "Jinak nebyl nikdo odvolán ani neodstoupil a všichni kandidáti jsou platní," řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. 

Na Jablonecku rozhodují navíc lidé o svém zástupci v Senátu. Na výběr mají rekordních deset kandidátů, tolik jich tu ještě nikdy nekandidovalo. V kraji se konají i komunální volby - v obci Luka na Českolipsku volí své obecní zastupitelstvo. Na výsledky krajských voleb si tak musejí obyvatelé Libereckého kraje počkat zřejmě až do neděle. Zatímco krajské a senátní volby skončí v sobotu už ve 14:00, komunální pokračují do 22:00, teprve pak začne tamní komise hlasy sčítat. Obec má asi 80 voličů. "Čekáme, že by výsledky mohly být kolem jedné hodiny po půlnoci," řekla Kroupová.

Tagy: Senát ČR nuda demokracie kraje

Zdroje: ČTK